Kto by nepoznal najvyššie položenú celoročne otvorenú tatranskú chatu? Téryho chata poskytuje nádherné miesto na výlet, pričom si viete naplno vychutnať atmosféru tých pravých Vysokých Tatier.

Náročnosť a dĺžka trasy

Výlet na Téryho chatu už môžme nazvať horskou turistikou. Nepatrí k tým najľahším, terén je klasický tatranský – kamenistý a kondične musíte byť na tento trip trošku viac pripravený. Predsalen tisíc výškových metrov je tisíc výškových metrov. Ak však patríte k tým menej kondičným, viete si dopomôcť lanovkou na Hrebienok, čím si ušetríte nejaký ten kilometer a stúpanie. Ani tak to ale nebude prechádzka 🙂   Informácie o trase

Starý Smokovec dúfam nemusíme nejako špeciálne predstavovať. Patrí k najnavštevovanejším vo Vysokých Tatrách a naše kroky budú rovnako smerovať z tejto turistickej križovatky. Konkrétne sa vydáme po zelenej turistickej značke na Hrebienok, pričom trasa vedie popri lanovke. Na Hrebienku sa budeme držať vpravo a poputujeme po červenej, pričom naše kroky povedú skôr dole. Prejdeme cez drevený mostík a začneme stúpať na Zamkovského chatu. Cestou môžete obdivovať Obrovský vodopád. Na Zamkovského chate odbočíme vľavo po zelenej turistickej značke, urobíme ešte pár krokov a postupne prejdeme do územia kosodreviny. Terén sa stane viac kamenistejší a časom aj tá kosodrevina zmizne. Stále stúpame, stúpame a stúpame. Ak si v diaľke všimnete dva malinké biele komíny vyčnievajúce nad skalný masív, uvidíte cieľ tejto cesty – Téryho chatu. A ostáva vám už len si k nej vyšliapať tým klasickým tatranským terénom.

Vzdialenosť 8,6 km | Čas 4:05 hod | Stúpanie 1031 m | Klesanie 58 m

Zaujímavosti

Víta vás Téryho chata – najvyššie položená celoročne otvorená chata v slovenských horách. Vo výške 2015 metrov nad morom je táto útulná stavba obkolesená tatranskými vrcholmi.

Zabrdneme kúsok do histórie – Téryho chata bola postavená už v roku 1899 a do roku 1933 bola najvyššie položenou chatou vo Vysokých Tatrách. V tom roku ju predbehla Chata pod Rysmi. Téryho chata nesie názov po banskoštiavnickom lekárovi Edmundovi Térym, ktorý sa významne zaslúžil o rozvoj turizmu v našom najvyššom pohorí. Napriek tomu, že za tie roky prešla chata rozsiahlymi rekonštrukciami, stále si zachovala svoj pôvodný vzhľad.

Priamo z chaty môžete obdivovať napríklad Lomnický štít a v jej tesnej blízkosi sa nachádza Päť spišských plies. Téryho chata tiež poskytuje ubytovanie a stravovanie, za ktoré si možno trošku priplatíte, ale musíte brať do úvahy, že vynesenie surovín do takejto lokality tiež nie je maličkosť.

Či už si túto horskú chatu vyberiete ako finálny cieľ cesty, alebo len prechádzate ďalej, určite je dobré sa tu na chvíľku zastaviť a nasávať atmosféru majestátnych Tatier, ktoré ju obkolesujú.

Galéria

Last modified: 28. marca 2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *