Zbojnícka chata je celoročne dostupná horská chata vo Vysokých Tatrách v nadmorskej výške 1960 metrov v závere Veľkej Studenej doliny.

Náročnosť a dĺžka trasy

Výšľap na Zbojnícku chatu vám zaberie kúsok času, ale nie je to úplne likvidačný výlet. Musíte ale rátať s určitým nepríjemným stúpaním a klasickým tatranským terénom – kamenisto-skalnatým povrchom. Ak do toho prirátate necelých tisíc metrov prevýšenie a čas necelé štyri hodiny, tak ste si práve dali takú rekreačnú turistiku vo Vysokých Tatrách. Výlet je vhodný pre štvornohých miláčikov a ani starším deťom by nemusel robiť problémy.  Treba však rátať, že ste v Tatrách a k tomu prispôsobiť svoje sily aj výbavu 🙂     Informácie o trase

Začiatok nášho výletu začína v Starom Smokovci, z ktorého sa vyberieme hore popri lanovke po zelenej turistickej trase. Táto časť cesty nie je extra záživná a je možné ju nahradiť už spomínanou pozemnou lanovkou. Na Hrebienku sa držíme pravej strany a odbáčame na červenú značku, ktorá nás napodiv bude viezť dole až k rozcestníku. Tu treba odbočiť na modrú značku, kde následuje dlhé stúpanie lesom, neskôr kosodrevinou a potom skalným terénom až k samotnej Zbojníckej chate.

Vzdialenosť 8,0 km | Čas 3:45 hod | Stúpanie 946 m | Klesanie 29 m

Zaujímavosti

Začneme dôležitou informáciu, a to , že Zbojnícka chata je dostupná celoročne. Nachádza sa v závere Veľkej Studenej doliny v nadmorskej výške 1960 metrov nad morom. Zbojnícka chata na tomto mieste stojí od roku 1907, aj keď vtedy ešte ako malinká poľovnícka chatka. Postupom času ju horské spolky prestavávali a aktuálnu podobu získala v roku 1986. Aktuálne poskytuje ubytovanie pre 16 ľudí, avšak moc komfortu od ubytovania nečakajte. Jedná sa o klasickú horskú chatu s možnosťou prespania, na luxusné noci by ste si mali zvoliť asi iný objekt. Ako väčšina horských chát v Tatrách, aj Zbojnícka chata je zásobovaná horskými nosičmi, pričom ak by ste mali záujem sa zapísať do memoárov tejto chaty, tak musíte prekonať rekord Vladimíra Hižnaya z roku 2017, ktorý na chatu vyniesol neuveriteľných 143 kilogramov.

Ak budete na tejto ikonickej chate, nezabudnite si zazvoniť na zvon, ktorý je tu umiestnený.

Galéria

Last modified: 28. augusta 2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *