Ďumbier, symbol a zároveň najvyšší vrch Nízkych Tatier, je v lete vyhľadávanou turistickou lokalitou. Ale čo takto podniknúť na tento vrch výlet v období snehovej periny? Že vás to ešte nenapadlo? A pritom to vôbec nemusí byť náročné…
Náročnosť a dĺžka trasy
Na začiatok treba pripomenúť, že v zimnom období sú aj kratšie výlety náročné, keď sa musíte brodiť snehom. Pri výstupoch na vrcholy netreba zabúdať na základné prvky bezpečnosti, vždy je dobré zobrať so sebou minimálne mačky (nie tie domáce) a pripraviť sa na ťažšie podmienky.
Ale naspäť k Ďumbieru – v zimnom období máme dve možnosti. Prvá trasa je najkratšia a zároveň najjednoduchšia, stačí využiť služby lanovej dráhy na susedný Chopok a už si len po hrebeni prejsť na samotný najvyšší vrch Nízkych Tatier. Je to jednoduchá trasa, kde sa moc nezapotíte a za dobrých podmienok vrchol zvládnete hravo za dve hodinky.
Ak ale túžite po väčšom boji so snehom, počas zimného obdobia za súvislej snehovej prikrývky existuje druhá trasa, takzvaná zimná trasa na Ďumbier. Tu sa prichystajte na necelých 5 poctivých kilometrov, skoro 900 výškových metrov a dobré tri a pol hodinky v zimných podmienkach. Ale na konci vás môže hriať na srdci, že ste si najvyšší vrchol Nízkych Tatier odšliapali a zdolali ho len pomocou svojich vlastných síl.
Informácie o trase
Počiatočným bodom na výstup je v okolí Hotela Srdiečko. Že prečo v okolí? Jednoducho preto, lebo ak chcete ísť lanovkou na Chopok, tak je potrebné ísť naľavo od hotela na vybudované parkovisko s novými lanovkami (keďže priamo od hotela lanovky nejazdia), a pokiaľ ste sa vybrali pešo, bude pre vás výhodnejšia Chata Trangoška, ktorá je pre zmenu na pravej strane od Srdiečka.
V rýchlosti aspoň načrtneme ľahšiu trasu z Chopku. Ohľadne lanovky hore na Chopok sa nezľaknite, je potrebné prestúpiť na Kosodrevine, ale nebojte sa, hore sa dostanete. Z Chopku je Ďumbier priamo vidieť, väčšinou tam aj býva vyšliapaná trasa. Povedal by som vám, že sa držíte červenej turistickej značky, ale pravdou je, že budete mať veľké šťastie ak nejakú značku uvidíte. Výhodou ale je, že idete rovno za nosom a Ďumbier celú cestu vidíte pred sebou. Takže zo stanice v Chopku zamierte dole k chate a okolo nej rovno až na vrchol.
Rozhodli ste sa na vrchol vyšliapať z dola? Správna voľba! Tak poďme na to – Chata Trangoška, zelená turistická trasa až k chate M.R.Štefánika, alebo tiež Štefáničke. Pred vami sú tri kilometre a dve hodiny. Už pri tomto údaji vám musí byť jasné, že sa bude stúpať a to poctivých skoro 600 výškových metrov. Nič príjemné v zime, ale dali ste sa na boj, tak treba vydržať! Keď ste dorazili na Štefáničku, máte to najhoršie za sebou. Prichádza záverečný výstup na vrchol, jeden a pol kilometra a približne 300 výškových metrov. Od chaty M.R.Štefánika zamierte smerom na Krúpove sedlo, ale po pár metroch si dajte pozor, aby ste neminuli odbočku. V zimnom období je otvorená takzvaná zimná trasa, ktorá vedie priamo na vrchol, čiže netreba nadbiehať cez Krúpove sedlo ďalšie kilometre. Je ale ťažšie označená, takže hľadajte drevené smerové palice zabodnuté v zemi, prípadne vyšliapanú cestičku, ktorá vás bude navigovať. Za dobrých podmienok ste od Štefáničky do hodinky na vrchole a už sa fotíte s vrcholovým krížom, ktorý je mimochodom v zime neskutočný.
Zaujímavosti
Zaujímavosti o Ďumbieri? Kde začať? Ak by ste to ešte stále netušili, tak je to práve vrch Ďumbier, ktorý je najvyšším vrchom Nízkych Tatier a so svojou krásnou výškou 2043 metrov nad morom sa týči nad Horehroním. Vďaka svojej výške nad dvetisíc metrov je dôstojným partnerom vrcholov vo Vysokých alebo Západných Tatrách. Na vrchole je umiestnený obrovský drevený kríž, ktorý je dokonalým parťákom na fotografie. Tento “kopček” láka turistov vo všetkých ročných obdobiach svojimi neskutočnými výhľadmi do šíreho okolia, keďže ponúka krásny kruhovitý výhľad. Južné svahy tohto vrchu sú mierne a pôsobia bezpečne, no tie severné svahy tvoria strmé žulové zrázy a niekoľkometrové zrázy. A práve tie serverné steny Ďumbiera sú hlavne v zime vyhľadávané horolezcami, čo nie je vždy najlepší nápad. Aj preto túto stenu tvoria pamätné tabuľky, ktoré pripomínajú nešťastia na tejto hore. Ak by vás zaujímalo, prečo je Ďumbier Ďumbierom, tak názov vrchu pochádza od liečivej rastliny s rovnakým názvom, ktorá sa využíva napríklad aj ako korenie.
Ako zaujímavosť uvedieme, že podľa povestí je ukryté v útrobách Ďumbiera nemalé bohatstvo. Kto by ho ale chcel nájsť, mal by sa na vrchol vydať počas svätojánskej noci a dúfať, že mu vrch svoje poklady vydá. Avšak práve počas letných krátkych nocí je v tejto lokalite veľká šanca stretu s medveďom, takže ak by mal niekto záujem o bohatstvo, čaká ho pravdepodobne veľa prekvapení.
Galéria
Last modified: 20. decembra 2019