Brankovský vodopád je jedným z najvyšších na Slovensku no aj tak patrí skôr k tým menej navštevovaným miestam. Ak sa chcete prejsť a vidieť pritom tento neskutočne vysoký vodopád, neváhajte.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasu k Brankovskému vodopádu môžeme s čistým svedomím označiť ako ľahkú. Približne dva kilometre a zhruba 200 výškových metrov nie je nič, čo by z neho robilo nedobytný. Práve naopak! Táto rekreačná prechádzka má svoje čaro aj v zimných mesiacoch, kde ale treba trošku zvýšiť opatrnosť kvôli všadeprítomnému snehu a ľadu. A práve v zime má tento skvost neskutočné čaro.  Informácie o trase

Medzi Ružomberkom a Liptovskou Osadou sa nachádza nápadné parkovisko pri miestnej kolibe. Práve tu začína náš dnešný výlet. Od koliby sa vydáme doprava, opatrne prejdeme na druhú stranu cesty a za malinkým mostom cez tunajší potok nájdeme prvý turistický smerovník. Našťastie je cesta k vodopádu označená vynikajúco a na každom kroku si môžete všimnúť šípky, ktoré vám uľahčia cestu. Ale naspäť k trase… Prejdete sa popri lúke po rovinatej ceste. Tu treba zbystriť pozornosť, lebo cesta k Brankovskému vodopádu sa časom oddeľuje a zahýba prudko vpravo do lesa, kde začne stúpanie. Našťastie ale netrvá dlho, pričom akonáhle narazíte na drevené lávky, už ste skoro v cieli. Prídete na križovatku ciest, kde je potrebné odbočiť vľavo. Stúpanie trošku naberie na intenzite, ale to je iba predzvesť toho, že vodopád je blízko. Pár krokov, drevená lávka a už by ste nádherný Brankovský vodopád mali vidieť medzi stromami pred vami.

Vzdialenosť 2,0 km | Čas 0:45 hod | Stúpanie 220 m | Klesanie 8 m

Zaujímavosti

Brankovský vodopád je najvyšší vodopád v Nizkych Tatrách a aj napriek tejto skutočnosti patrí skôr k tým menej známym. Aj keď hlavne v zime jeho popularita rastie, keďže sa tu dajú vidieť nádherné ľadové útvary. Má výšku krásnych 55 metrov a pre ešte väčší prehľad – patrí do prvej päťky najvyšších vodopádov na Slovensku. Okolie Brankovského vodopádu ako aj on samotný je od roku 1980 národná prírodná pamiatka. Ako sme už neraz spomenuli, návštevu tohto krásavca odporúčame hlavne v zime, kde sa z neho stane neopísateľná ľadová stena s nádhernou výzdobou.

Galéria

Last modified: 5. februára 2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *