Minčol v Malej Fatre je nádherný výhľadový vrch, ktorý si ale musíte zaslúžiť. Po drine ale prichádza zaslúžená odmena v podobe nádherných výhľadov, či vtáčieho pohľadu na Žilinu alebo Martin.

Náročnosť a dĺžka trasy

Výstup na vrch Minčol by sme nenazvali rekreačnou prechádzkou, čaká vás pekný stupák hore. Vyše osemsto výškových metrov na necelých sedem kilometrov moc rovinatej trasy neponúka, ale na vrchole si za dobrej viditeľnosti užijete nádherný výhľad, ktorý vás možno prekvapí. Väčšina vašej cesty hore bude po lesnom alebo lesno-kamenistom teréne a očakávajte veľa stúpania. A aj keď pre ľudí so slabšou kondičkou môže byť Minčol ťažkým bojom, je to len otázka kondičky a vytrvalosti. Výstup zvládnu aj deti, len treba rátať, že ich unavíte na pár dní 🙂  Informácie o trase

Samozrejme, že na vrch Minčol vedú rôzne trasy, my sme si ale zvolili tú z Višňového. Neďaleko Žiliny sa nachádza menšia obed Višňové, ktorá bude našim východiskovým bodom. Na konči tejto dedinky sa nachádza rampa, ktorá autám zabraňuje vstup do doliny. Taktiež je tu samozrejme modrá turistická značka, ktorá bude udávať náš smer až na vrchol. Prechodom cez rampu začneme kráčať spevnenou cestou, z ktorej o krátku chvíľu odbočíme, prejdeme cez menší potok a začneme stúpať. A stúpať budeme až po rozcestník Chaty pod Holým dielom, kde si môžeme vychutnať rozsiahlu lúku. Tu zvýšte pozornosť, lebo turistická značka sa mierne stráca a je trošku chaotická. Ak by ste hľadali, kade treba ísť, tak je to po pravej strane lanovkového vleku, no upozorníme, že nie je vhodné zachádzať do lesa, ale skôr sa držať stĺpov a značenia na nich. Po prechádzke na trávnatom povrchu sa vrátime na lesno-kaminestú cestu a pokračuje stúpanie. To bude časom naberať na intenzite, no spríjemnia vám ho prvé výhľady do doliny. Stúpanie pokračuje až na samotný vrch Minčol, pričom terén bude stále viac a viac kamenistejší. Nemáte sa moc kde stratiť, stačí sa držať modrej značky a šliapať hore.

Vzdialenosť 6,8 km | Čas 3:45 hod | Stúpanie 876 m | Klesanie 22 m

Zaujímavosti

Ak by ste nevedeli, vrchov s názvom Minčol máme na Slovensku viacero. Tento konkrétny ale leží v Malej Fatre a je asi tým najznámejším pravým Minčolom. Jeho výška je krásnych 1363,9 metrov nad morom a v lete je cesta na vrchol pokrytá lesným ovocím, ako sú napríklad čučoriedky. Z hľadiska histórie zohrala strategická poloha tohto vrchu svoju úlohu aj počas druhej svetovej vojny, dôkazom čoho sú v smere na Javorinu známky opevnení a pozostatky zákopov. Kvôli dobrej polohe je Minčol akousi turistickou križovatkou, no vyhľadávaný je aj vďaka svojmu neuveriteľnému takmer kruhovému výhľadu. Za dobrej viditeľnosti máte na dlani takmer celú Žilinu, Martin a v diaľke vidíte aj Západné a Vysoké Tatry.

Galéria

Last modified: 9. mája 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *