Vychutnajte si celodenný výstup na Kriváň, ktorý vám za priaznivého počasia ukáže krásy Vysokých Tatier z výšky takmer 2500 m n.n.

Náročnosť a dĺžka trasy

Výstup na tento majestátny štít vyžaduje určitú dávku kondície a odvahy. Pre skúsených turistov sa môže zdať trasa technicky nenáročná, nie je potrebná žiadna špeciálna horolezecká výbava, no bez kvalitných topánok sa na vrchol lezie ťažko. Je potrebné spomenúť, že na trase sa nenachádzajú žiadne rebríky, ani úchyty, no v niektorých miestach by sme ich ako laický turisti ocenili. Posledný kilometer tvorí čisto skalnatý terén, kde je potrebné k lezeniu zapojiť aj ruky. Nie je to teda túra pre úplných začiatočníkov, no my sme počas nášho výstupu stretli aj malé deti, ktoré túru s prehľadom zvládli. Od Štrbského plesa až na vrchol nám cesta trvala 4:08 hod čistého času, no treba započítať aj prestávky na oddych s ktorými výstup trvá približne 5 hodín. Cesta naspäť je veľmi pohodová a pri dobrom tempe ju zvládnete za 3,5 hodiny. Výstup na Kriváň sa teda radí medzi celodenné náročnejšie túry s celkovou dĺžkou 9,18 km a s prevýšením 1091 metrov.


Informácie o trase

Na Kriváň sa dostanete z dvoch východzích bodov, buď z Troch studničiek, alebo zo Štrbského plesa. My sme si zvolili trasu zo Štrbského plesa, ktorá je síce o niečo dlhšia, ale je tam menšie prevýšenie. Vydávame sa po Tatranskej magistrále, ktorá je označená červenou a vedie na Jamské pleso. Odtiaľ sa začína samotný výstup označený modrou turistickou značkou. Chodníky sú perfektné značené, a teda nehrozí, že by ste sa stratili. Celá cesta až po rázcestie pod Kriváňom je veľmi príjemná s miernym stúpaním. V sedle pod Kriváňom sa pripájajú turisti, ktorý sa na výstup vydali z Troch studničiek. Od tohto bodu vedie na vrchol už len jedná cesta. Terén je čisto skalnatý a treba byť ohľaduplný na ostatných turistov. Občas sa nám stávalo, že preletel okolo nás kamienok, ktorý sa niekomu vyšmykol spod nohy. Na samotnom vrchole sa nachádza dvojkríž. Pri pohľade naň človeka zaplaví eufória zo zdolania náročného terénu a takisto aj dávna národnej hrdosti. Keďže sme sa na Kriváň vybrali v krásny slnečný deň, bol plný turistov a na vrchole sme mali pocit, že sa tam ani všetci nezmestíme. Opak je však pravdou a všetci sme sa hore kochali impozantnými výhľadmi. Návrat je po tej istej trase, môžete sa však od rázcestia odkloniť smerom na Tri studničky. Keď si budete túru plánovať berte ohľad na turistickú sezónu, chodník je v dobe od 1.11. do 15.6. uzatvorený.

Vzdialenosť 9,7 km | Čas 5:10 hod | Stúpanie 1317 m | Klesanie 217 m

Zaujímavosti

Mnohí sme zvyknutí počas túry navštíviť horské chaty, kde si človek oddýchne, načerpá sily a doplní tekutiny. Je dobré vedieť, že pri výstupe na Kriváň nenájdete žiadnu chatu, a teda je nutné sa na túru dobre zásobiť tekutinami a jedlom. Taktiež nepodceňujte počasie, pretože na trase nie je možnosť núdzového úkrytu. Za pekného počasia sa budete môcť pokochať výhľadom na Zelené pleso, ktoré sa nachádza vo Važeckej doline. Aj keď nie je tento štít najvyšším štítom Slovenska, patrí medzi najľahšie identifikovateľné. Svoj názov si zaslúžil podľa svojej zakrivenej siluety. V minulosti bol považovaný za symbol národnej hrdosti a identity. Aj v súčastnosti mnohé turistické kluby organizujú každoročné výstupny na Kriváň. V tomto roku (2016) sa pod záštitou Klubu slovenských turistov Liptova konal výstup venovaný 175. výročiu prvej vychádzky štúrovcov na Kriváň.
Po zavedení euromincí portrét štítu premietol aj na euromince s nominálnou hodnotou 1, 2 a 5 centov.

Ak vám počasie dopraje, budete  z výhľadov aké Kriváň ponúka v nemom úžase. Celá krajina sa vám rozprestrie ako na dlani.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

One Response to " Výstup na Kriváň "

  1. Rado píše:

    Dnes 1.7.2019 som konečne zdolal náš Kriváň.Mal som s ním nevyrovnaný účet spred 18 rokov:),kedy som kôli počasiu musel zostúpiť v 3/4 túry.Pocit super zo Štrbského plesa za 2:50 h.,ale miestami som mal čo robiť,hlavne cca 200-300 m pod vrcholom.Počasie fantastické.Podcenil som pitie,tak mi dosť pomohol potok pri Jámskom plese cestou spať.To bola záchrana..Takže zážitok na celý život.Celkovo cca 6 h

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *