Už ako malý špunt som pobehoval po tatranských vrcholoch, ktoré sa stali mojim domovom. V nasledujúcom článku Vám predstavím, podľa môjho názoru, jednu z najočarujúcejších turistických trás na Slovensku. Na pamäti mám prechod malou studenou dolinou zakončenou Téryho chatou v nadmorskej výške 2.015 m.n.m..

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa je stavaná pre mierne pokročilých turistov, ale s troškou odvahy, za priaznivého počasia ju zvládne každý.  Celková dĺžka trasy je okolo 20 km, čo dá zľahka zabrať, ale veď niet sa kam ponáhľať, máme na to celý deň. Náročnejšia trasa:  z Téryho chaty cez priečne na Zbojnícku a dole.


Informácie o trase

Je krásne letné ráno, začíname v Starom Smokovci, vybavení plnou poľnou a vyrážame po zelenej turistickej značke smer Hrebienok. Táto časť cesty nie je veľmi očarujúca, keďže po veternej kalamite tu príliš pekná krajina neostala. Ale náladu si ihneď napravíme pohľadom na končiare spolu so Slavkovským štítom, vyžarujúce neskutočnú dávku energie, ktorá nám berie dych. Po príchode na Hrebienok sa rozhliadneme na okolitú krajinu a užívame si širokánske výhľady. Trochu si oddýchneme a vydáme sa po červenej turistickej značke na Zamkovského chatu. Cestou tam máme na výber dve trasy. Prvá trasa po červenej TZT alebo druhá po zelenej a následne modrej TZT. Ja osobne uprednostňujem najprv ísť po červenej a cestou späť sa vrátiť cez Vodopády studeného potoka. Tak teda ráno volíme červenú TZT, v rýchlosti prejdeme ponad Bílikovu chatu a pekných chodníčkom sa dostaneme k Reinerovej chate, kde sídli jeden z významných tatranských nosičov. Pokračujeme ďalej po červenej, kde prejdeme cez most nad kryštalicky čistou vodou. Onedlho sa dostávame k Obrovskému vodopádu, jednej z dominánt Vysokých Tatier. Ak tečie dostatok vody, tak nás vodopád príjemne osvieži. Za vodopádom prejdeme zopár metrov a všimneme si po ľavej strane obrovskú skalu. Vraví sa jej medvedia jaskyňa, údajne sa tam schováva medveď, čo nakuknete ? Následne prejdeme prvou zatáčkou a tu sa po prvý krát črtá výhľad do malej studenej doliny. Ak je jasné počasie spozorujeme i náš cieľ, Téryho chatu. Už len pár metrov a prichádzame na prvú zastávku v našom výstupe a to Zamkovského chatu. Občerstvíme sa bylinkovým čajom a pokračujeme ďalej po zelenej TZT. Najprv sa ocitáme v lese, po pár výstupoch les ustúpi kosodrevine a skalám. A v tom momente spozorujeme krásy malej studenej doliny. Po jednej strane sa tiahne Lomnický hrebeň na čele s Lomnickým štítom a na druhej Prostredný hrebeň s hrotom na konci. Prechádzame krásnou dolinou s ešte krajšou faunov a flórou, ktorú v strede lemuje potok. My pokračujeme ďalej až k záverečnému stúpaniu, kde vypustíme zo seba dušu. Kľukatou cestou sa prechádzame cez vodopád, ktorý vyteká z päť spišských plies, ktoré obklopujú Téryho chatu. Prejdeme za stenu a už ostáva, len najstrmšia časť nášho výstupu. Po prekonaní stúpania sa nám začne objavovať náš cieľ. Pri chate si nájdeme najpohodlnejší kúsok trávy alebo kameňa, ľahneme si a obdivujeme okolitú krásu. Ako tak plynie čas, zistíme, že sa treba pobrať  ďalej. Cesta dole je pomerne rýchla, preto sa určite zastavíme na Reinerovej chate a poklábosíme s chatárom. Následne prejdeme spodnou cestou cez vodopády Studeného potoka, ktoré doporučujem neminúť. Po návrate do Starého Smokovca je naša turistika na konci a ostáva nám si ju už len zopakovať. Stojí to za to, tak neseď doma, vystúp so svojej komfortnej zóny a poď na turistiku.

Vzdialenosť 7,3 km | Čas 2:45 hod | Stúpanie 439 m | Klesanie 440 m

Zaujímavosti

Na tejto trase sa nachádza viacero chát – Bilíkova, Rainerova, Zamkovskeho, Téryho, kde sa dá príjemne posedieť a nabrať sily. Určite treba ochutnať klasickú vysokohorskú parenú buchtu. Áno, je síce len jedna, ale za to obrovská.
Z téryho chaty je možné pokračovať aj po Priečnom sedle, čo si však treba dopredu premyslieť a zvážiť svoje sily. Priečne sedlo je nie len fyzicky náročné, ale je aj viac nebezpečné.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *