Termálny prameň Kalameny už nie je žiadnou skrytou atrakciou. Je to vždy teplé jazierko na Liptove, ktoré láka návštevníkov z rôznych kútov krajiny.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasu k termálnemu prameňu Kalameny zvládnete určite aj na boso, čo by vám malo napovedať, aký náročný výlet to asi je. V tomto prípade sú Kalameny skôr príjemnou zástavkou, ako celodenným plánom. Aj keď ani celodenná návšteva tohto miesta sa nevylučuje 🙂   

Informácie o trase

Neďaleko liptovskej obce Lúčky, ktorá je známa svojim nádherným Lúčanským vodopádom sa nachádza obec Kalameny. Tá pre zmenu skrýva termálny prameň, v ktorom sa zohrejete aj v zime. Prejdete cez túto dedinku smerom na Liptovský hrad a na konci pod lesom je skryté toto vyhrievané jazierko.

Vzdialenosť 0,1 km | Čas 0:05 hod | Stúpanie 0 m | Klesanie 4 m

Zaujímavosti

Termálny prameň Kalameny je vlastne zaujímavosť sama o sebe. Úvodom spomenieme, že tento prírodný prameň je bezplatný a zadarmo, čo je v tejto dobe vzácne. Voda v tomto jazierku si udržiava príjemných 33 stupňov a to aj v zimných mesiacoch. Práve v roku 1992 tu bol vykonaný umelý vrt a okolo neho vybudovali toto termálne jazero, ktoré ma rozmery zhruba 20×10 metrov. Termálna voda vyviera z hĺbky asi 500 metrov, je jemne mineralizovaná a má charakteristickú svetlooranžovú farbu. Súčasťou tohto jazierka je aj akási fontána, cez ktorú vyviera voda a môžete sa ňou nechať masírovať.

Na druhej strane, ako to už býva u takýchto atrakcií, nájdete tu prakticky vždy prítomných návštevníkov, takže na romantické plávanie v termálnej vode zabudnite. A týmto by sme vás chceli poprosiť, že ak sa rozhodnete navštíviť tento slovenský skvost, udržujte v jeho okolí poriadok, aby ostalo toto termálne jazierko čisté a pekné aj pre iných.

Galéria

Last modified: 5. februára 2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *