Príjemná prechádzka Vysokými Tatrami na Popradské pleso zaujme hlavne tých, čo neradi behajú po tatranských štítoch. Ideálna na oddychový deň, keď nechcete sedieť ale nevládzete zas veľa kráčať.

Náročnosť a dĺžka trasy

Dalo by sa povedať, že na tatranské pomery je túra k Popradskému plesu prechádzkou. Slabá hodinka a pol a okrem úvodného stúpania žiadny náročný terén ani obtiažnosť. Tento výlet teda určite vyhovuje aj výletníkom so slabšou kondíciou, ktorí chcú vo Vysokých Tatrách zažiť kúsok prírody okolo.


Informácie o trase

Aj keď je možnosť sa dostať na Popradské pleso po modrej turistickej značke, my sme si zvolili tú červenú. Tá vedie od Štrbského plesa a prináša príjemnú prechádzkou tatranskou prírodou. Takže začneme po asfaltke pri Štrbskom plese, kde nás červená vedie popod vyhliadkový mostík k smerovníku a doprava. O chvíľu vstupujeme do lesa, kde musíme prekonať nejaké to prevýšenie. Nebude však trvať dlho a preto nebuďte smutní. O chvíľku sa terén ustáli a naše kroky pokračujú po skalno kamenistej trase s menšími vyhliadkami na tatranské štíty. Na rázcestí Trigan môžeme kľudne zvoliť zelenú trasu, ale ponúka sa nám aj tá červená. Je na vás, ktorou sa vyberiete, lebo obe majú rovnaký koniec, len rozdielne trasy. Ak ste sa rozhodli pre okruh na Popradské pleso a naspäť, vyberte sa napríklad červenou tam a zelenou naspäť. Už len pár krokov a narazíte na asfaltku, pričom na pravej strane medzi stromami je cieľ vašej cesty. Stačí zbehnúť ešte kúsok dole a odkryje sa vám celá táto scenéria. Vychutnajte si ju.

Vzdialenosť 4 km | Čas 1:35 hod | Stúpanie 272 m | Klesanie 118 m

Zaujímavosti

Popradské pleso patrí k tým obľúbeným turistickým lokalitám v Tatrách. Možno je to pre jeho ľahšiu dostupnosť, možno preto, že je menej frekventované ako Štrbské, možno proste má svoje čaro. Veď v Mengusovskej doline nemôže byť nič škaredé. V nadmorskej výške 1494 metrov sa rozprestiera vodná plocha skoro sedem hektárov. Nehovoriac o jeho hĺbke 17 metrov je Popradské pleso určite zaujímavým miestom na návštevu. Mesto Poprad sa ale od plesa nachádza pomerne ďaleko, tak prečo ten názov? No pravdepodobne preto, že cez neho preteká rieka Poprad. V minulosti nieslo názov Rybie pleso a to hlavne preto, že ako jediné horské pleso bolo obohatené o prítomnosť rýb. A to v týchto horských podmienkach veru nebolo na dennom poriadku. Popradské pleso ako aj iné plesá vo Vysokých Tatrách vytvoril ústup ľadovcov v poslednej dobe ľadovej a má výraznú žltozelenú farbu. Teplota vody sa hýbe do maximálnej teploty 16 stupňov, aj to len v najhorúcejších letných mesiacoch. Ako sme už spomenuli, toto pleso v Mengusovskej doline vyhľadávajú mnohí turisti a určite na to má každý z nich svoje dôvody.

Galéria

Last modified: 22. novembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *