Spoznajte ďalší slovenský unikát, spoznajte jedinečný vodný hrad a kaštieľ v jednom – Hrad a Kaštieľ Liptovský hrádok. Nádherné priestory spojené s citom histórie proste nemôžete obísť!

Náročnosť a dĺžka trasy

Vzhľadom na umiestnenie tohto čarovného miesta v meste je náročnosť trasy a dostupnosť priam rozprávková. Nenáročný prístup, ľahká a krátka prechádzka k samotnému hradu a kaštieľu, jazierko okolo, proste rozprávka sama o sebe. Prehliadky hradu alebo prechádzka po blízkom okolí je vhodná pre všetky vekové kategórie a má svoje čaro v každom ročnom období.


Informácie o trase

Hrad a Kaštieľ Liptovský hrádok patrí k ľahko dostupným miestam. To im ale neuberá na kráse a atmosfére, práve naopak. Nachádza sa v severnej časti mesta Liptovský hrádok. Ak zvolíte hromadnú dopravu, zo železničnej stanice to máte asi 10 minút, pritom vás navedú informačné tabule. Voľba vlastného dopravného prostriedku je ešte pohodlnejšia, lebo hneď vedľa tohto výrazného hradu sa nachádza veľké parkovisko. Orientácia v meste je pomerne jednoduchá a informačných a smerových tabúľ tam máte dosť, takže sa nie je kde stratiť.

Vzdialenosť 310 m | Čas 00:05 hod | Stúpanie 0 m | Klesanie 2 m

Zaujímavosti

Hrad a Kaštieľ Liptovský hrádok môžete nájsť aj pod označeniami Hrádok alebo aj Nový hrad. Všetky tieto názvy ale symbolizujú jedno – jedinečný vodný hrad na území Slovenska. O jeho vzniku síce kolujú mnohé legendy, z dejín ale vieme, že prvá zmienka je z roku 1341, kedy dal postaviť zvolenský župan Donč. Vtedy gotický kamenný hrad nechal obkolesiť vodnou priekopou, ktorú dnes môžete vidieť v podobe jazierka. V období Protihabsburských povstaní v ňom bola uložená svätoštefanská kráľovská koruna, čo svedčí o jeho strategickom význame v šírom okolí. Hrad bol dobre chránený a bezpečný aj vďaka vodnej priekope. V roku 1803 ho ale žiaľ postihla katastrofa a po požiari zhorel takmer celý. Rozhodnutie vtedy bolo jednoznačne opraviť len kaštieľ a zo zvyškov hradu spraviť väznicu. Aj od toho sa časom upustilo a hrad ostal po rôznych pokusoch o záchranu opustený. Avšak v roku 2001 bol predaný do súkromného vlastníctva, vďaka ktorému už ďalej nechátra. Z kaštieľa je luxusný hotel a postupne sa rekonštruuje aj zvyšná časť hradu. Hrad a Kaštieľ Liptovský hrádok je síce v súkromnom vlastníctve, ale sú možné obhliadky tohto čarovného miesta. Práve vďaka tejto zmene sa postupne renovuje a stáva sa z neho opäť raz reprezentačné miesto.  Prehliadky hradu sú možné po nahlásení, vstupné nie je vysoké a samotné priestory si vašu návštevu naozaj zaslúžia. Len si dajte záležať, aby ste sa vopred nahlásili na obhliadku, lebo sa vám môže stať, že vás do tejto dominanty nevpustia.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *