Múzeum oravskej dediny je jedným z najkrajších slovenských skanzenov a môžete tu nájsť kúsky našej kultúry. Ako sa asi žilo na Orave kedysi? Odpovede vám predstaví dedinka v obci.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť a dĺžka trasy zavisí od jednej jedinej veci – či máte auto. Ak áno, parkovisko je približne 100 metrov pod samotným múzeom a dĺžka trasy je tak pár minút. Ak auto nemáte, nezúfajte. Z obce Zuberec sa prejdete pešo, mierne do kopca, avšak ani tak to nie je nejak obzvlášť dlhá cesta. Do pol hodinky už stojíte pri múzeu a kupujete lístky na prehliadku krásnymi drevenicami.


Informácie o trase

Kto bol na Orave, určite pozná dedinku Zuberec, ktorá je dobrým bodom na všetky rôzne výlety v okolí. Na konci tejto malebnej obce sa nachádza už spomínané múzeum, ktoré neprehliadnete, keďže k nemu vedú aj smerové tabuľe po celom Zuberci.

Vzdialenosť 199 m | Čas 00:05 hod | Stúpanie 9 m | Klesanie 2 m

Zaujímavosti

V tejto nádhernej dedinke v obci Zuberec nájdete množstvo informácií z našej histórie. Ako sa kedysi žilo na Orave? Odpoveď vám dá tento krásny skanzen. Roľnícke obydlia, typické oravské drevenice, historický drevený mlyn či dokonca drevený kostol a k tomu všetkému ukážky ľudových remesiel. To všetko zasadené v srdci Západných Tatier v prírode, ktorá je priamo z Oravy.

Toto múzeum vzniklo už v roku 1967, ale prístupnosti bolo zverejnené až v roku 1975. Na jeho terajšom mieste pôvodne nestál ani jeden jediný dom. Väčšina objektov bola odkúpená od pôvodných obyvateľov, rozobraná, prevezená a nanovo postavená v areáli skanzenu. Niektoré ďalšie stavby boli vybudované ako kôpie pôvodných stavieb. Nájdete tu objekty z celej Oravy, ktoré sú rozdelené do rôznych častí ako napríklad Goralské lazy, alebo Dolnooravský rínok. Medzi najvýznamnejšie objekty skanzenu patrí určite kostol sv. Alžbety zo Zábreže, ktorý pochádza z 15. storočia. Nechýbajú ani technické stavby ako je vodný mlyn či hrnčiarska pec. Vyše 50 stavieb rôznych obydlí, hospodárskych budov a hlavne typických oravských dreveníc vás vždy privíta s otvorenou náručou. Ak ste unavení, občerstvenie nájdete U mlynárky, inak povedané v hostinci s originálnym upraveným vodným mlynom. Stredom tohto skanzenu prechádza Studený potok a práve jeho brehy zdobí táto plocha, kde je postavené múzeum oravskej dediny.

Ak ste už vyčerpali možnosti kam ísť alebo len nemáte náladu na dlhšiu turistiku, múzeum oravskej dediny je tá správna voľba. Vhodné hlavne pre deti, aby si uvedomili, ako sa kedysi v tomto regióne žilo.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *