Kráľova hoľa, básnikmi  ospevovaná a povesťami opradená. Je najvyšším vrcholom kráľovohoľskej časti Nízkych Tatier a jedným zo symbolov Slovenska.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročná celodenná vysokohorská túra s namáhavým výstupom na Kráľovu hoľu. Trasu sme si rozdelili na dva dni, v prvý deň sme prešli 17,7 km s prevýšením skoro 1400 m za 7 hodín (pričom na Kráľovu hoľu nám to s plnou poľnou trvalo 4 hodiny a zvyšok sme išli už len po hrebeni až do útulne) a druhý deň sme prešli po hrebeni spolu so zostupom do dediny 13 km za 4,5 hodiny. Na túru sme sa vybrali v pekný jesenný víkend (1.-2. októbra 2016), posledné dni kedy ešte nehlásili sneženie.


Informácie o trase

Na Kráľovu hoľu vedie množstvo turistických trás z Liptova i Horehronia. Ako východiskový bod sme zvolili Telgárt a vybrali sme sa po zelenej značke cez Kráľovu skalu (1 690,3 m n. m.), skalný predvrchol Kráľovej hole, ktorá bola príjemnou zástavkou s nádherným výhľadom.

Trasa hneď zo začiatku strmo stúpala, bolo potrebné vyšliapať asi 450 výškových metrov po strmom chodníku v lesnom poraste a po ďalšom stúpaní sme prešli do pásma kosodreviny tesne pod Kráľovu skalu. Zostupom z Kráľovej skaly sme sa dostali na asfaltovú cestu a odtiaľ nás čakalo už len „pár“ výškových metrov až na vrchol. Tu sme sa však dostali do hmly, v tomto nekrytom teréne bola navyše sila vetra omnoho vyššia a výstup bol veľmi náročný.

Kráľova hoľa ponúka za priaznivého počasia strhujúce výhľady na Spiš, Liptov, Horehronie či Vysoké Tatry. Avšak, my sme to šťastie nemali, a preto sme sa na vrchole nezdržali dlho a z vrcholu sme rýchlo pokračovali ďalej po hrebeni na západ až k útulni Andrejcová, kde sme sa chystali prenocovať. Cesta po hrebeni bola oproti začiatočnému stúpaniu celkom oddych. Asi hodinu pred útulňou sa nám zotmelo, našťastie sme boli pripravení a vytiahli sme čelovky. Po príchode k útulni nás čakalo (ne)príjemné prekvapenie, ľudí ako na festivale.  Útulňa bola plne obsadená a hrozilo, že budeme musieť spať vonku. Našťastie sa chatári zľutovali a vychytali sme luxusné spanie v kuchynke. Ďakujeme!

Ráno po prebudení nás konečne čakal nezabudnuteľný pohľad na Vysoké Tatry. Vybrali sme sa ďalej po hrebeni, kde sme si (konečne) celú cestu užívali nádherné výhľady. Čakal nás posledný výstup na Veľkú Vápenicu a odtiaľ sme prudko klesali dole do Heľpy.

Táto túra patrí aj napriek obmedzeným výhľadom k jednej z mojich najkrajších túr a určite si ju ešte zopakujem.

Zaujímavosti

Kráľova hoľa sa nachádza vo východnej časti Nízkych Tatier, ktoré sa nazývajú Kráľovohoľské Tatry. Zďaleka viditeľný stožiar televíznej veže zvýrazňuje 1946 m vysoký vrchol od roku 1960. Ak vás zastihne nepriaznivé počasie, v budove na vrchole je vyhradená jedna miestnosť, v ktorej sa dá núdzovo prenocovať.

Centrálna geografická poloha prakticky uprostred Slovenska a tiež veľká nadmorská výška zaručujú úplne úžasný rozhľad do okolia. Ako na dlani sú odtiaľ vidieť rozorvané štíty Vysokých Tatier, prakticky všetky pohoria východného Slovenska a za dobrej viditeľnosti aj ukrajinské Karpaty a rumunské pohorie Rodna. Možno odtiaľ nahliadnuť do piatich štátov (Slovensko, Poľsko, Maďarsko, Ukrajina a Rumunsko). Pramenia pod ňou najväčšie slovenské rieky (Váh, Hron, Hnilec a Hornád).

Prespáva sa väčšinou na turistickej zrubovej útulni Andrejcová vzdialenej 3-4 hodiny pochodu smerom na západ, ktorá je s prameňom pitnej vody a slúži na núdzové ubytovanie turistov. OZ Horské spoločenstvo si pod svoj patronát zobrali útulňu na Andrejcovej, z ktorej chcú urobiť príjemnejšie miesto. Kto vystúpi na Andrejcovú počas októbrových víkendov, chatárov v kuchyni ešte nájde, počas zimy tam už ale budú len príležitostne. Útulňa však zostane pre turistov otvorená, jej kapacita je približne dvadsaťpäť ľudí, bežne sa v nej však vyspí aj raz toľko. Medzi zaujímavostí v okolí patrí prameň Hrona, ktorý sa nachádza vľavo od cesty z Telgártu smerom na Rožňavu, resp. Poprad pod horským sedlom Besnik, ďalej Dobšinská ľadová jaskyňa s unikátnou ľadovou výzdobou patriaca medzi trojicu prírodných pamiatok UNESCO a trať Červená skala-Margecany patriaca medzi najkrajšie železnice na Slovensku. Pozoruhodné sú najmä viadukty a tunelová slučka nad obcou Telgárt.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *