Ferrata Csesznek

3846

Ferrata Csesznek

FerratyMaďarskoStredné

Ferrata v maďarskej obci Csesznek je ideálna pre začínajúcich lezcov, avšak vyhrať sa na nej vedia aj tí skúsenejší. Jej výhodou je veľa zaistených trás rôznych náročností na jednom mieste. A to nehovorím o krásnom prostredí malej roklinky s potôčikom a vodopádmi.

Náročnosť a dĺžka trasy

Ako sme uviedli vyššie, ferrata v dedinke Csesznek má viacero rôznych zaistených trás. Čo sa náročnosti týka, nájdete tu od náročnosti A/B až po zaujímavé trasy pre skúsenejších E/F. Celková dĺžka jednotlivých ferrát je krátka, takže sa za deň dajú bezproblémovo stihnúť dve-tri, niekedy aj štyri trasy. Medzi hlavné výhody patrí aj vzdialenosť od auta, kde vás medzi parkoviskom a samotnou ferratou delí nejakých 500 metrov.


Informácie o trase

Keďže ferraty na Slovensku zatiaľ stagnujú, za touto sa musíte vybrať do susedného Maďarska. Zhruba 120 kilometrov od Bratislavy, medzi Gyórom a Balatónom sa nachádza dedinka Csesznek. V nej dôjdete k smerovým tabuľám na pravej strane, kde vás šípka nasmeruje doprava. Rovno rovno rovno a prídete k provizórnemu mini parkovisku a ďalšej smerovej tabuli. Už len odparkovať, prejsť cez mostík nad potok, kúsok rovno po lúčke s krásnym výhľadom na hrad a zrazu vstupujete do sveta ferrát. Pri vstupe do roklinky si dávajte pozor, berte do úvahy, že skaly sú zodraté a niekedy mokré, takže sa to tam trošku šmýka.

Ak by ste chceli hľadať najľahšiu ferratu, musíte prejsť na samý koniec k ohnisku. Tam sa na pravej strane nachádza malinká jaskyňa, ponad ktorú ide ferrata s obtiažnosťou A/B. Na druhej strane ohniska by ste našli náročnejší protiklad – obtiažnosť E.  Ak ste zástancami ferrát B/C/D, už ste ich stihli minúť a musíte sa kúsok vrátiť. C/D sa nachádza hneď ako prvá ferrata pri vstupe do rokliny na pravej strane, pomerne ľahšia s obtiažnosťou B/C zas nad potôčikom vľavo kúsok ďalej.

Futrinka Ucca – Náročnosť A/B | Čas ferraty 00:20 hod | Prevýšenie 45 m
Ostromlók útja – Náročnosť B/C | Čas ferraty 00:25 hod | Prevýšenie 60 m
Várpanoráma út – Náročnosť C/D | Čas ferraty 00:35 hod | Prevýšenie 65 m
MZ-X – Náročnosť E/F | Čas ferraty 00:40 hod | Prevýšenie 60 m
Talós Zoltán emlékút – Náročnosť E | Čas ferraty 00:15 hod | Prevýšenie 70 m

Zaujímavosti

Asi nemusíme nikomu vysvetľovať, že ferraty sú vlastne zaistené trasy určené hlavne pre horolezcov. Je to trošku odlišný typ lezenia po skale, lebo nestúpate priamo hore istený lanom, ale istíte sa pomocou ypsilonu, teda dvoch karabín a idete viac menej šikmo po skale. Čo to vlastne znamená šikmo? Ferraty sú vytvorené, aby vás čo najviac zabavili, takže niekedy pôjdete skôr po skale rovno, inokedy budete stúpať, občasne klesať. Kto si niečo podobné absolvoval, určite chápe tú rozmanitosť takejto zaistenej trasy. Určite ohľadne lezenia zbytočne neriskujte, využívajte trasy len s výstrojov a hlavne nezabúdajte, že ferraty sú jednosmerné.

Čo sa týka samotnej ferraty v obci Csesznek, musíme povedať, že je veľmi obľúbená. Najľahšie ferraty obľubujú hlavne deti, zložitejšie potrápia aj skúsenejších lezcov. Súčasťou zaistených trás sú aj dva menšie lanové mosty, ktoré tomu rozhodne pridajú na atraktivite. Popri tom všetkom môžete vidieť krásny potôčik, pretekajúci týmto skalným masívom. Sem tam zbadáte menší vodopád, ktorý tento potok vytvoril. Nachádzajú sa tu aj menšie jaskyne a na skalnom brale sa vyníma zrúcanina hradu. Naozaj krásne miesto na výlet.

Prístupnosť ferrát v Cseszneku je celoročná, čo je rozhodne výhodou. Pri každej trase máte vyvesený plánik, ktorý vám ukazuje náročnosť jednotlivých úsekov trasy. A ako sme spomenuli vyššie, náročnosťou je táto roklina zaujímavá pre všetkých lezcov. Vyhrajú sa tu deti a nezanevrú na ňu ani skúsenejší lezci. Asi jediné dve nevýhody sú pomerne kratšia dĺžka trás a večný pohyb ľudí, keďže cez roklinu prechádza turistická trasa.

Každopádne návštevu tohto krásneho miesta určite nevynechajte, obzvlášť ak ste milovníkmi zaistených lezeckých trás – ferrát.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *