Stretnutie s medveďom v slovenských lesoch hlavne na strednom Slovensku nie je ničím výnimočným, o tom sa rozpisovať nemusíme. Otázkou ale ostáva, čo robiť ak stretneme medveďa? Utekať? Ľahnúť na zem? Šplhať na strom? Práve tejto otázke sme venovali tento článok.

Medveď… Pre turistov nie zrovna príjemné zviera na stretnutie zoči-voči. Podľa výskumov žije v slovenských lesoch okolo 900 medveďov a ich výskyt je hlavne na strednom a severnom Slovensku, takže napríklad vo Východných Karpatoch, Strážovských vrchoch, Malej a Veľkej Fatre, prípadne v Nízkych, Vysokých, Západných alebo Belianskych Tatrách. Taký typický slovenský medveď má maximálne 350 kíl a niečo cez dva metre, čo určite nie je rovnocenný partner voči bežným turistom. Keďže väčšina z výletníkov má strach z medvedice s mladými, je dobré spomenúť, že mladé medvede sú s mamou až do svojich dvoch, prípadne troch rokov, keď sa osamostatnia. Medvedice mávajú jedno až tri mláďatá a to približne každé dva-tri roky. V slovenských lesoch môžeme medvede pozorovať od marca, prípadne apríla, samozrejme vzhľadom na počasie.

Teraz máme lepšiu predstavu o tom, čo nás v lesoch očakáva. Dôležité je ale pripomenúť, že medvede sú plaché lesné zvieratá a stret s nimi nie je na denno dennom poriadku. Vo všeobecnosti platí, že medveď sa skôr zľakne vás ako vy jeho, aj keď v prípade stretu z toho asi taký pocit nemáte. Medvede majú vlastnú hlavu, ale riadia sa istými pravidlami prírody a práve z tohto vieme my – turisti a výletníci čerpať.


Ako sa vyhnúť stretu s medveďom?

V prvom rade je vždy dobré sa stretu s medveďom vyhnúť. Takže žiadne naháňanie medveďov, žiadne spoločné fotky s touto majestátnou šelmou a už vôbec žiadna provokácia slovenského lesného obra. Berte vždy do úvahy, že v lese je doma on, nie vy.

Takže začneme prevenciou, pričom prevencia znamená, že ideme do lesa s tým, že sa nechceme s medveďom stretnúť. Práve preto je vhodné držať sa len označených turistických chodníkov, lebo na turistických chodníkoch je menšia šanca túto zver stretnúť. Medvede sa naučili, že na týchto trasách sa pohybujú ľudia a málokedy sa rozhodnú ju skrížiť. Ale stane sa aj to. Medvede sú aktívne hlavne večer, v noci a ráno, takže ak patríte k ranným turistom alebo neskorým večerným oneskorencom, je vaša šanca na spoznanie medveďa osobne podstatne väčšia. Ale nezúfajte! Ako sme uviedli, medvede sú plaché a určite nevyhľadávajú prítomnosť ľudí. Pokiaľ sa cestou hlasnejšie rozprávate, prípadne si pískate, alebo máte pustenú hudbu, medveď vás zaregistruje a veľmi rád sa vám vyhne. Taktiež je dobré si všímať znaky prítomnosti medveďa v lesoch a ak zistíte čerstvé stopy, je možno na mieste zvoliť nejaký iný smer nášho výletu.

Stopy prítomnosti medveďa

Stôp, ktoré poukazujú na prítomnosť medveďa v lese je mnoho, treba si ich však všimnúť. Asi najzjavnejšia a najpresnejšia známka toho, že v okolí sa nachádza alebo nachádzal medveď je samozrejme stopa laby. Stopy medveďa majú päť prstov a pazúrov na každej labe. Zadná laba je pritom trošku dlhšia ako predná. U dospelého medveďa je veľkosť laby veľká približne tak ako u dospelého muža. Podľa veľkosti stopy vieme rýchlo zistiť, či okolo prešiel sám dospelý medveď, alebo mama s mladými. Určite nemusíme vysvetľovať, že ten druhý variant je trošku nebezpečnejší.

Čo robiť ak stretneme medveďa?

Žiaľ, niekedy nám ani samotná príprava a ostražitosť nepomôže a divú zver stretneme zoči voči. Čo ale v takom prípade? Zabudnite na útek, alebo šplhanie na strom, zabudnite na všetky tie “múdre” reči, ktoré ste počuli od kamarátov a známych. Priamy stret s medveďom nemusí vždy byť tragédia, všetko závisí od dvoch dôležitých faktorov – či si nás medveď všimol alebo nie. V prípade, že si nás medveď nevšimol zvolíme pomalý ústup do bezpečnej vzdialenosti. Pomalý znamená, že nebudeme utekať a kričať, lebo to môže lesný obor vyhodnotiť ako útok a nemusí to dopadnúť dobre. Z hľadiska bezpečnosti vynecháme fotenie, hlavne to s bleskom a pomalými krokmi budeme cúvať naspäť, odkiaľ sme prišli. Čo ale ak o vás už medveď vie alebo vás zaregistruje pri odchode? V prvom rade – prosím vás, ľudia nepanikárte. Žiadne rýchle pohyby ani krik, len ticho stojte a sledujte ako sa zviera zachová. Poväčšine sám odíde a vzdiali sa. Nikdy neutekajte, nekričte, mohli by ste ho len vyprovokovať. Ak sa postaví na zadné laby a začne čuchať, pravdepodobne sa vás snaží identifikovať. Vtedy je lepšie sa mu jemným hlasom prihovárať, aby zaregistroval, že ste človek. Aj keď vám to možno príde vtipné, ale ani samotný maco sa nemá chuť s vami stretnúť. Najlepšie obídete, ak o vás medveď vie, ale nejaví o vás záujem, presne v tento moment máte šancu pomaly cúvať a odísť. Čo ale, ak medveď o vás vie a rozhodol sa ísť sa s vami zblížiť? Stále platí, aby ste ostali pokojní, útoky medveďov sú zriedkavé. Medveď zaútočí len v prípade, že sa bráni a jeho obranné správanie má viac dôvodov. Je možné, že vyhodnotil, že ste porušili jeho osobný priestor a prekvapili ho, cíti sa ohrozene a považuje vás za hrozbu. Hlavne sa mu nepozerajte do očí, pre zvieratá je to prejav dominancie a v tomto momente určite nechcete byť tí dominantnejší vy. Ak už ste si istí, že sa útoku nevyhnete, čiže medveď beží priamo k vám a ručí, platí pravidlo – hrám mŕtveho. Nie celkom, ale odporúča sa ľahnúť na zem bruchom k zemi, rukami si kryť hlavu a krk, ideálne ak máte ruksak, ten vám aspoň ochráni chrbát. Ak vás medveď obráti, prekotúľajte sa naspäť na brucho, aby ste si kryli tvár a prednú časť tela. Keď medveď zhodnotí, že nie ste nebezpečenstvo, zvyčajne odíde. Počkajte, až kým úplne neodíde.

Veríme, že priamemu kontaktu s touto majestátnou lesnou šelmou sa vyhnete a k poslednému variantu nikdy nepríde. Ak však v lese stretnete medveďa, je vždy dobré vedieť, ako sa zachovať a aké pravidlá dodržovať. Hlavne sa snažte vždy zachovať pokoj a neprovokovať zbytočne tohto obra. Nezabúdajte, že on je v lese doma, vy ste len hosť.

Last modified: 22. novembra 2018

2 Responses to " Čo robiť ak stretneme medveďa? "

  1. Timotej píše:

    Zajímé je, že jiné zdroje (Tibor Pataky) zase říkají: “Mnohé materiály uvádzajú, že medveďovi sa nesmieme pozerať do očí, lebo ho vyprovokujeme. Ale to vôbec nie je pravda. Treba hľadieť priamo na medveďa a kontrolovať, čo robí. Ak by sa cítil ohrozený a vy by ste sklonili hlavu alebo sa pozerali mimo, zaútočil by.”
    Takže? Co zbytek informací v článku, je správný?
    Díky

  2. robert píše:

    dakujeme za upozornenie pred medvedmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *