Zaujímavá rozhľadňa s výhľadom na skalný hrad, ktorú obklopuje skala, ktorá pripomína skamenelého medveďa. Aj tak by sme mohli opísať rozhľadňu na Stráži v susedných Čechách.

Náročnosť a dĺžka trasy

Rozhľadňu na Stráži by sme charakterizovali asi ako ľahkú prechádzku. Aj keď aj tu hrá úlohu, odkiaľ sa tam vyberiete. Tak, či onak, jedná sa o prechádzku a žiadne veľké výstupy tu nečakajte. Asi najnáročnejšia časť je točité schodisko v samotnej rozhľadni, takže to hravo zvládnu všetky vekové kategórie. Informácie o trase

Kde bolo-tam bolo, nachádzala sa v susedných Čechách obec Sloup. Túto obec sme už spomenuli napríklad v článku o skalnom hrade. A práve tu, oproti hradu sa nachádza rozhľadňa vybudovaná z vysielača. Priamo pod ňou sa skrýva menšie parkovisko a odtiaľ sa po červenej trase dostanete priamo na toto podivné miesto. Od parkoviska vás delí slabá pol hodinka pešej chôdze a necelých 80 výškových metrov. Do rozhľadne sa dostanete cez pristavenú reštauráciu, kde musíte zaplatiť vstupné vo výške 20 českých korún. A už len točitými schodmi na vrchol… Treba si však dávať pozor, lebo rozhľadňa na Stráži má otváracie hodiny a nie je voľne dostupná verejnosti nonstop.

Vzdialenosť 0,5 km | Čas 0:25 hod | Stúpanie 78 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Dobre, budeme k vám úprimní – ono to vlastne je vysielač. Tento vysielač sa ale v roku 2011 rozhodli netradične využiť aj ako rozhľadňu a to vďaka jej polohe. Ponúka krásny výhľad na Skalný hrad Sloup, ako aj šíre okolie. Samotná rozhľadňa má železnú konštrukciu a je obložená drevom. Nachádza sa v nadmorskej výške 354 metrov a jej výška je krásnych 26 metrov. Aj keď natrafíte na informácie o 33 metrovej výške, nenechajte sa zmýliť, je to výška aj s anténami vysielača. Tento netradičný počin ponúka výhľad na už spomenutý hrad, ako aj na Lužické hory. Čo sa týka samotnej návštevy, rozhľadňa má svoje otváracie hodiny v ktorých sa tam dostanete, samozrejme za istý poplatok za vstup. S rukou na srdci, nápad je to perfektný – využiť vysielať na rozhľadňu pre turistov, ale keď si pripočítame otváraciu dobu a vstupné… Neurazí, ale neoslní. Za zástavku možno stojí, ale určite nie ako cielený výlet. Skôr ako výplň času pri pozeraní iných atrakcií na okolí. Za zmienku skôr stojí skala s názvom Medveď, ktorá sa nachádza pár metrov od tejto vyhliadky. Tá je z istého uhlu v tvare dospelého medveďa a ako prírodný úkaz to zaujme oveľa viac.

Galéria

Last modified: 17. augusta 2020

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *