Jedného dňa som sa rozhodol, že sa pokúsim zdolať za jeden deň tri štíty vo Vysokých Tatrách. Dúfal som, že to stihnem ešte za denného svetla, keďže je to trasa na celý deň. Zbalil som si nejaké jedlo a výbavu, a vyrazil som za dobrodružstvom.

Náročnosť a dĺžka trasy

Táto trasa je fyzicky veľmi náročná, a preto by som ju odporučil len pre fyzicky zdatnejších turistoch. Je to turistika na celý deň. Dĺžka trasy je 34 kilometrov, k tomu stúpanie 2751 m a klesanie 2540 m. Takže to dá dosť zabrať.


Informácie o trase

Auto zaparkujeme na parkovisku Tri studničky. Odtiaľ nás už naviguje turistický smerovník na červenú značku, kde si máme možnosť doplniť vodu v neďalekej studničke a pokračujeme zelenou značkou. Odtiaľ už však začína výrazné stúpanie a preto to netreba na začiatku prepáliť. Trochu vyššie po ľavej strane sa nám ukazujú naozaj veľmi zaujímavé výhľady na Západné Tatry. Onedlho sa dostaneme na Sedlo pod Kriváňom a odtiaľ už pokračujeme až na Krivánsky žľab, ktorý už vedie modrou technicky náročnou značkou až na samotný vrchol štítu Kriváň. Hore si môžeme vychutnať krásnu panorámu Vysokých Tatier. Modrou značkou schádzame dole na Jamské pleso, kde neďaleko môžeme doplniť vodu a pokračovať tak v ešte dlhej ceste. Ideme po červenej značke až na Štrbské pleso, kde môžeme doplniť energiu alebo pokračovať na Popradské pleso tiež červenou značkou tzv. Tatranskou magistrálou. Od plesa sa už podľa smerovníka dostávame na modrú značku, ktorá nás zavedie na rázcestie Nad Žabím potokom, kde už stúpame hore po červenej až na Chatu pod Rysmi a ďalej sa dostávame až na vrchol štítu Rysy. Odtiaľ je nádherný výhľad na plesá, ktoré sa nachádzajú na susednej Poľskej strane Vysokých Tatier. Je to najväčšie pleso v Tatrách  – Morské oko a najhlbšie pleso v Tatrách  – Czarny Staw s dosahujúcou hĺbkou až 76 m. Keď sme nabrali silu môžeme pomaly postupovať dole k Rázcestiu Nad Žabím potokom. Keď tam dorazíme čaká nás ešte stúpanie pod modrej značke na najväčšie pleso na Slovenskej strane Vysokých Tatier – Veľké Hincovo pleso. Od plesa ideme po pekne uhladenom chodníku na Vyšné Kôprovské sedlo, kde môžeme vidieť skoro celú krásu Veľkého Hincovho plesa. Od sedla na štít je neďaleko a preto môžme pokračovať. Približne do 30 min sme na štíte. Návrat dole je späť na V.Hincovo pleso a stále dole na Popradské pleso a odtiaľ už magistrálou dole na Štrbské pleso. Späť k autu sa môžme dostať stopom alebo taxíkom až na parkovisko Tri studničky odkiaľ sme našu náročnú cestu začali.

Vzdialenosť 34 m | Čas 14:10 hod | Stúpanie 2751 m | Klesanie 2540 m

Zaujímavosti

Povesť o Kriváni vraví, že skôr ako sa ho dotkol prvý človek, zavadil oň svojím krídlom anjel privábený čarom tohto kúta. Nechtiac skrivil končiar, ale to len umocnilo jeho krásu. Prví ľudia našli tu už ohnutého kamenného obra a nazvali ho Kriváň. Ostali tu aj opustené vchody do krivánskej šachty, kde sa dolovali drahé kovy. Od roku 2003 sa na vrchole Kriváňa týči cyrilometodský dvojkríž, ktorý postavili členovia Matice slovenskej a členovia KST Liptova.
Cestou na Kriváň je možnosť pozrieť si aj partizánsky bunker.

Rysy patria k najnavštevovanejším vrcholom Vysokých Tatier. Cestou na Rysy je možnosť sa občerstviť na Chate Pod Rysmi. V sedle Váhy je možnosť pozrieť si na krásnu horolezeckú stenu v galérii Gánku, ktorá je pripravená pre skúsených horolezcov. Na vrchole Rysoch je dosť ľudí keďže turisticky chodník ide aj z Poľskej susednej strany. Takže je tam pomerne dosť ľudí.

Z Kôprovského štítu je naozaj veľmi pekný výhľad na okolité štíty ako sú Kriváň a Rysy,  ale aj na plesá, ako Veľké Hincovo pleso a Temnosmrečinské pleso. Vidieť z neho aj severné steny vrcholu Hrubý ako aj Lomnicky štít, Vysokú alebo Končistú.

Toto všetko môžte vidieť, keď sa vyberiete cez Kriváň na Rysy a Kôprovský štít. A ešte aj viac!!

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *