Bezpečnosť na Via ferrate je vec, ktorú sa neoplatí podceňovať. Nie je tajomstvom, že ferraty vyhľadáva čoraz viac ľudí, ale nemali by zabúdať na základy bezpečného pohybu po týchto lezeckých trasách. Práve tomu sme venovali tento článok…

Na začiatok spomenieme, že ak ste sa nevybrali na ferratu so skúseným vodcom, je váš pohyb na tejto lezeckej zaistenej trase na vaše vlastné riziko. Pohyb po ferratách nie je žiadna veda, nemali by ste ale zabúdať na základy bezpečného istenia a pohybu po ferratách. Práve toto totiž veľa ľudí podceňuje, ba dokonca úplne ignoruje. A to sa vám môže škaredo vypomstiť! Preto odporúčame preštudovať najbližšie riadky, ktoré vám ukážu aspoň základy bezpečného uchytenia ferratovej výbavy a základné pokyny pri pohybe na ferrate.


Bezpečné použitie ferratovej výbavy

Začneme možno jednoducho, ale práve toto je bod, kde veľa ľudí zlyháva. Základy sú potrebné a preto si skúsime stručne vysvetliť, ako si správne a bezpečne upevniť svoju ferratovú výstroj. Možno vám to príde ako zbytočný odsek, ale verte, že ak sa nedokážete správne naviazať a zaistiť, je to vlastne akoby ste istení neboli a tým pádom je vám celá výbava zbytočná. V predošlom článku sme si predstavili základné povinné vybavenie na ferraty, teraz sa pozrieme ako ho bezpečne používať.

Horolezecký sedák je vec, ktorá vám zachráni život v prípade kolízie. Je to alfa omega každého horolezca bez ohľadu na to, či lezie na via ferrate alebo inom skalnom úseku. Už tu je potrebné si ho vedieť správne nasadiť, rovnako aj nejaké tie stručné informácie o tom, čo to vlastne máme na sebe a ktorá časť na aký účel slúži. Sedák si vždy navliekame tak, aby sa nám nekrížil žiadny z bezpečnostných prvkov, vždy istiacim okom dopredu. Istiace oko je práve to najtvrdšie a najmasívnejšie oko na sedáku, ktoré slúži na bezpečné zaistenie lezca. Ak máte jeden z novodobých sedákov, určite si všimnete aj menšie oká po stranách, väčšinou sú štyri. Tu by sme radi upozornili, že bočné oká na sedáku slúžia na prenášanie karabín a skob, nie na zaistenie lezca. Bočné oko na sedáku má nosnosť od 5 do 15 kilogramov v závislosti od výrobcu a neudrží teda bezpečne ani päť ročné dieťa, nie to ešte dospelého lezca. V prípade naviazania sa na toto bočné oko riskujete život, lebo vlastne leziete bez akéhokoľvek istenia. Správne nasadenie horozeleckého sedáku si môžete všimnúť na obrázku nižšie.

– Istiace oko musí byť vždy vpredu
– Žiadna časť sa nesmie krížiť
– Sedák nesmie byť voľný, je potreba ho správne dotiahnuť
– Vždy sa istíme LEN pomocou istiaceho oka vpredu, bočné oká neudržia lezca

Tlmič pádov, alebo druhá vec, ktorá lezcovi na ferrate zachráni v prípade pádu život. Veľa ľudí túto časť lezeckého vybavenia nemá, lebo si myslí, že mu stačia dve slučky so zakúpenými karabínami. Tu vysvetlíme len v krátkosti, že bežné lezecké karabíny sú menšie a ľahšie ako ferratové a nie sú prispôsobené na pohyb po oceľovom lane. Slučky, ktoré sú síce pár eurovou variantou, pre zmenu slúžia na iný druh istenia a v prípade pádu z ferraty je veľká šanca ich pretrhnutia. A aj keby sa nepretrhli, riskujete mnohé poranenia vnútorných orgánov, keďže tieto slučky nie sú prispôsobené na dynamický pád lezca. Práve na tento účel vyvinuli tlmič pádov, ktorý dokáže absorbovať energiu pádu a pomocou svojej slučky uchrániť lezca pred poranením. Na to ale musí byť správne naviazaný! Tlmič pádov je potrebné priviazať na horolezecký sedák a to práve na istiace oko. Osobne odporúčame ho dokonca viazať spôsobom, ktorý vidíte nižšie pre ešte väčšiu bezpečnosť.

– Tlmič pádov nikdy nenahradzujte slučkami s karabínami
– Vždy ho pripevníme na istiace oko sedáku, prípadne pre väčšiu bezpečnosť podľa obrázku vyššie
– Dbajte na správne pripevnenie tlmiču pádov na sedák

Prilba je vec, ktorú asi veľa lezcov podceňuje. Pritom tento kus výbavy, ktorý vám síce pokazí imidž alebo účes chráni predovšetkým hlavu a to nie len v prípade pádu. Lezci nad vami môžu kedykoľvek uvoľniť kameň, ktorý by vám bezproblémov dokázal prinajmenšom rozbiť hlavu. V prípade kolízie na ferrate sa prilba zíde ešte viac, lebo pri páde dole moc nedokážete svoje telo ustrážiť. Správne nasadenie prilby v tomto momente tiež netreba podceniť.  Lezec musí mať prilbu pevne na hlave a pritom by mal byť schopný pohodlne otáčať hlavou. Na to slúži koliesko vzadu, ktorým si väčšinu novodobých prilieb ľahko nastavíte presne na svoju hlavu.
– Vždy počas lezenia majte na hlave prilbu

Bezpečný pohyb na ferrate

A tu sa stretávame s ďalším faktorom, ktorí ľudia neovládajú, podcenia alebo proste ignorujú. Bezpečný pohyb na ferrate je ale dôležitý, či už pre vás samotných, alebo preto aby ste neohrozovali iných lezcov. Začneme teda od začiatku – pri nástupe na ferratu máte pred sebou oceľové lano. Toto oceľové lano je istiace a vždy je po celej dĺžke ferraty. Preto pokým leziete na via ferrate budete na tomto oceľovom lane vždy pripnutí a je jedno, či je ten úsek podľa vás ľahký, alebo si myslíte, že práve teraz nepotrebujete byť zaistení. Situácia na skalách sa môže meniť za sekundy a preto je bezpečné sa istiť počas celej vašej lezeckej cesty. K isteniu vám pomáhajú dve karabíny, ktoré sú súčasťou každého tlmiču pádov. Karabíny by mali byť prichytené na oceľovom lane proti sebe, čo zvyšuje bezpečnosť lezca. Proti sebe preto, že ak by aj k nejakej kolízii došlo a jedna z nich by sa nejakým zázrakom otvorila pri náraze o skalu, stále máte druhú protiľahlú, ktorá vás bude istiť. Dáva to zmysel?

– Karabíny dávame vždy protiľahle
– Vždy musíte byť zaistení

Tieto karabíny je potrebné zaistiť na oceľové lano obidve! Prečo sú dve? Jednoducho preto, lebo oceľové lano je pripevnené do skaly a práve na tomto mieste je potrebné sa preistiť. Čo znamená, že odopnete jednu karabínu a zaistíte ju za skobu v stene na druhú časť lana. Nikdy neprehadzujte dve karabíny naraz, ostali by ste bez istenia! Takže vždy najprv prepneme jednu, potom druhú. Popri tom si dávame pozor, aby sa nám slučky na tlmiči pádov navzájom nekrížili a nezamotali.

– Na oceľovom lane pripínajte vždy obe karabíny
– Počas preistenia musí byť vždy jedna karabína zaistená
– Nikdy neodopínajte obe karabíny naraz

Čo sa týka bezpečnosti pri lezení platia tiež určité pravidlá. A aj tie treba dodržovať! Úplným základom je, že drvivá väčšina zaistených lezeckých ciest je jednosmerná. Neriskujte prechod v protismere, môžete tým spôsobiť nemalé problémy sebe alebo ostatným lezcom, ktorí idú správnym smerom. Taktiež sa nesnažte predbiehať ostatných lezcov, alebo ich iným spôsobom obmedziť, či dokonca ohroziť. Je potrebné byť ohľaduplný a myslieť aj na druhých. Dôležitým pravidlom však ostáva rozostup lezcov na via ferrate. Pokiaľ leziete na horizontálnych úsekoch, alebo ak chcete vedľa seba, musí byť medzi vami aspoň jedna medzera. V preklade to znamená, že ak vy leziete na jednom úseku oceľového lana, najbližší lezec musí byť o jeden úsek pred alebo za vami. Pri vertikálnych úsekoch via ferraty platí, že rozostup medzi dvoma lezcami musí byť najmenej dve takéto dĺžky. Prečo? Preto, že ak náhodou lezec nad vami padne, padne celú dĺžku svojho lana dole a ak by ste boli hneď za ním, dopadne vám na hlavu. To by asi nebolo príjemné.

– Nikdy nelezieme ferraty v protismere
– Pri vertikálnych úsekoch musí byť rozostup medzi lezcami minimálne dve dĺžky lana
– Pri horizontálnych úsekoch musí byť rozostup medzi lezcami minimálne jednu dĺžku lana

Na záver

Uvedomte si, že ste sa odhodlali ísť na skalnú lezeckú stenu. Toto už nie je výlet ani turistika, toto je skalná stena a pohyb po skalnej stene pri nedodržiavaní bezpečnostných základov môže za sekundu zmeniť zábavu na nepríjemnú tragédiu. Leziete na vlastné riziko, ale neohrozujte ani ostatných lezcov. Vždy buďte pripútaní, vždy majte správne prichystané bezpečnostné prvky. Čo sa výbavy týka, prosím nepozerajte sa na to z finančného hľadiska, lebo ušetriť pár eur za kvalitnú výbavu vás v konečnom dôsledku môže stáť oveľa viac ako si myslíte. Horolezecká ako aj ferratová výbava musela prejsť určitými normami a práve tieto normy sú vec, ktorá zabezpečuje vašu bezpečnosť v prípade správneho použitia výbavy. Nepodceňujte lezecké úseky, nepreceňujte vaše sily. Ak viete čo robíte, môže byť ferrata pre vás krásnym zážitkom, no v prípade nevedomosti a nesprávnych postupov to môže byť v najhoršom prípade váš posledný zážitok. Preto je dôkladná teoretická príprava a bezpečnostné prvky základ, bez ktorého ani nepremýšľajte, že na takúto lezeckú trasu pôjdete. No a čo, že váš kamarát to prešiel bez istenia, vy ste zodpovední za vlastný život, on mal možno šťastie, ktoré vy mať nemusíte. Dodržujte základné bezpečnostné prvky a pohyb po ferratách sa pre vás stane nádherným spestrením bez ujmy na zdraví. A o to nám všetkým predsa ide…

Nezabudnite však, že lezenie na zaistených lezeckých trasách – ferratách je na vašu vlastnú zodpovednosť.

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *