Živánska veža je krásnou zrúcaninou kedysi významnej strážnej veže na Pohroní. Z tejto kedysi obrovskej stavby sa zachovalo už len málo, no určite sa je na čo pozerať.

Náročnosť a dĺžka trasy

Povedzme si úprimne – pár metrov si vyšliapete. Ale nie je to nič zdrvujúce a zvládnu to aj výletníci bez kondičky. K Živánskej veži je to od parkoviska asi päť minút, len teda musíte objaviť tú správnu odbočku. Ak sa vyberiete hromadnou dopravou, trasu si predĺžite o zhruba tri kilometre pešej chôdze prevažne po rovine. Avšak miesto pár minútového prístupu k zrúcanine vám tento výlet zoberie minimálne hodinu času. Prístup k veži je každopádne nenáročný a vhodný pre všetky vekové kategórie. Vstup sa samozrejme neplatí a dostupná je prakticky nonstop. Živánska veža je teda ideálnym výletom pre zberateľov hradov a zrúcanín.  


Informácie o trase

Našim orientačným bodom pri tomto výlete bude obec Jedľové Kostoľany. Tá leží severne medzi Zlatými Moravcami a Novou Baňou. Obec teda máme, ale čo trasa k samotnej veži? Veľkou otázkou je spôsob dopravy, ktorý ste si zvolili. V prípade hromadnej dopravy totiž musíte z obce mieriť po zelenej turistickej značke až k rozcestníku Jedľové Kostoľany – Polesie, kde sa odporúčame opatrne držať asfaltovej cesty a neodbáčať do lesa. Pokiaľ ste zvolili vlastné auto, bude pre vás tento výlet len príjemnou zástavkou. Cestou z obce smerom na Malú Lehotu je za zákrutou menšia lúka na ľavej strane, ktorá slúži aj ako provizórne parkovisko. Pár metrov od nej je informačná tabuľa o Živánskej veži, ktorá už ale nie je v najlepšom stave. No a tu sa na druhej strane cesty nachádza odbočka do lesa, ktorá vás vyvedie strmhlav hore. Nemajte ale strach, do pár minút tejto lesnej cesty na Živánsku vežu doslovne narazíte.

Vzdialenosť 3 km | Čas 1:00 hod | Stúpanie 89 m | Klesanie 97 m

Zaujímavosti

Živánska veža je zrúcanina stredovekej strážnej veže, ktorá vznikla pravdepodobne v druhej polovici 14. storočia. Záznamov sa o nej veľa nezachovalo, ale vieme, že patrila k panstvu hradu Hrušov a slúžila ako strategická strážna veža na ochranu významnej obchodnej cesty údolím rieky Žitava. Kedysi mala viacero podlaží a údajne dosahovala výšku približne 40 metrov. Vchod do tejto strážnej veže bol z prvého poschodia, čo zabezpečovalo lepšiu obrannú schopnosť, keďže z prízemia bola veza nedostupná. Živánska veža podľa povesti slúžila dokonca aj miestnym zbojníkom, ktorí ju na istý čas využívali ako svoje útočisko. Jej koniec prišiel pravdepodobne v roku 1708, keď svoj koniec dostihol aj neďaleký Hrušovský hrad.

Do dnešného dňa sa zachovala len časť severozápadnej steny do výšky druhého poschodia. No aj napriek schátralému stavu je Živánska veža príťažlivým objektom, z ktorého cítiť históriu stredoveku.

Galéria

Last modified: 12. mája 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *