Zbojnícky chodníček v Tiesňavách ponúka neopakovateľné výhľady na okolie ako aj skalné ihly v okolí Terchovej. Neuveriteľné zákutia tejto trasy vám spríjemnia deň a určite návštevu miesta, kde sa skrývali zbojníci neoľutujete.

Náročnosť a dĺžka trasy

Zbojnícky chodníčkek zvládnu asi všetky vekové kategórie. Je potrebné sa pripraviť na obrovský počet schodov, na pár reťazových úsekov a jeden kratší rebrík, čo však ale nie je nič nezdolateľné. Tento výlet hlavne ponúka každú chvíľu niečo iné, či už sú to výhľady, skalné previsy alebo krásnu prírodu navôkol, čo vám z cesty robí neskutočné potešenie. Pri menších deťoch ich ale bude treba strážiť, lebo by im na niektorých skalných úsekoch alebo vyhliadkach mohol z nerozvážnosti hroziť pád, čo určite nebude nič príjemné. No napriek tomu odporúčame túto trasu všetkým, lebo rozhodne stojí za vašu návštevu.    Informácie o trase

Terchovú určite predstavovať nemusíme, keďže je všetkým výletníkom veľmi dobre známa. Dnes vynecháme tie najznámejšie miesta ako je rozhľadňa Terchovské srdce, či Jánošíkove diery a pozrieme sa na zákutia Tiesňav. Túto cestu je možné ísť obojsmerne, takže buď vyrazíte priamo z Terchovej, alebo z parkoviska Tiesňavy. My sme si vybrali trasu z Tiesňav, čo je od menšieho parkoviska medzi Terchovou a Vrátnou dolinou. Navigácia je pomerne jednoduchá – po modrej značke prudko hore do lesa. Nasleduje stúpanie, krásne vyhliadky na skalné ihly, zase stúpanie, schody, občas nejaký exponovaný úsek s reťazou a opäť vyhliadky. Neskutočné zákutia Tiesňav vám spríjemnia výstup hore, ktorý je zakončený kratučkým rebríkom v skalnej úžľabine. Dostanete sa k smerovníku Malé Nocľahy, ktorý vám hovorí, že chcete zostupovať opäť raz po modrej značke. Takže znova schody, občas nejaká reťaz a zostup dole, ktorý je plný krásnych výhľadov na šírošíre okolie, ako aj skalné bralá. V doline Obšívanka narazíme na miestny potok, cez ktorý sa treba dostať, čo však nie je vôbec náročné. Tu ale zmeníte farbu na zelenú, ktorá vás vyvedie na lúky. A už iba vpravo po vychodenom chodníčku, ktorý vás privedie naspäť do Terchovej.

Vzdialenosť 5,2 km | Čas 4:05 hod | Stúpanie 504 m | Klesanie 504 m

Zaujímavosti

Zbojnícky chodníček v Terchovej ponúka neuveriteľné krásy. Podľa zachovaných povier sa práve v týchto lokalitách ukrývali zbojnící, ktorým prostredie Tiesňav ponúkalo úkryt aj vynikajúce výhľady na okolie. Proste ideálne miesto! Čo vás tu ale čaká? V prvom rade to bude neskutočne veľa schodov, v druhom naozaj neopakovateľné zákutia, skalné previsy a plno plno iného.

Cestou dole pôjdete cez dolinu Obšivanka, ktorá je mnohými považovaná za tú najzaujímavejšiu v celej Malej Fatre. A práve dolina Obšivanka je jedným z mála miest na Slovensku, kde hniezdi Orol skalný, kvôli čomu bolo v minulosti zakázané sa tu pohybovať. Taktiež je to najnižšie miesto v našej krajine, kde je výskyt kosodreviny, keďže všetci vieme, že kosodrevina sa vyskytuje v podstatne vyšších polohách. Určite pripomenieme, že dolina Obšívanka je v období od 1.3. do 15.6. turistom neprístupná a to práve kvôli ochrane vzácnych druhov zvierat.

Ak sa vyberiete Zbojníckym chodníčkom, verte, že tento výlet neoľutujete. Na pomerne krátkej trase zažijete to, kvôli čomu by ste v iných miestach museli nabehať oveľa viac kilometrov.

Galéria

Last modified: 9. augusta 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *