Jánošíkove diery sú veľa krát označované ako malý Slovenský Raj. Prečo? Asi to bude mostíkmi, vodopádmi a lávkami, ktoré tu utvárajú krásnu časť tohto kraja.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa je pomerne jednoduchšia, treba sa ale pripraviť na to, že kráčate popri potoku, v jarnejších mesiacoch po potoku. Čakajú vás lávky, rebríky aj klasické lesné cesty. Trošku do kopca, trošku z kopca, kúsok po rebríkoch a Jánošíkove diery máte za sebou aj s veľa zážitkami.


Informácie o trase

Terchovú asi žiadnemu výletníkovi predstavovať nemusím. Nachádza sa kúsok za Žilinou a jej časť Biely Potok je nás počiatočný cieľ. Práve tu nájdete aj väčšie parkovisko a skupinku chát a hotelov. Parkovisko je ale platené. Nuž prejdeme okolo týchto ubytovacích zariadení a kráčame stále ďalej, až kým nás privíta informačná tabuľa a prvý drevený most. Cez most a stále ďalej. Príde ďalší most, nejaké tie menšie vodopádiky a časom sa dostanete na začiatok toho najkrajšieho z tohto miesta – na Nové diery. Začína prechod popri skale ponad potok, ktorý vás určite očarí. Keď prejdete medzi skaly objaví sa medzi vami rozcestie – na výber máme trasu rovno smerom do kopca alebo doprava. Vyberieme si tú vpravo a užívame si ďalšie rebríky a vodopády. Časom príde lesná cesta, budeme sa túlať po skalách a potoku, občasne nejaký ten rebrík, prípadne drevená lávka. Takto to bude pokračovať, až kým neuvidíme Podžiar. Podžiar je vlastne väčšia lúka, takže sa snažte ho neminúť. Tu sa naša cesta strhne na žltú značku a bude pokračovať akoby naspäť hore do lesa. Cestou si užijete výhľady, trošku skál a nejaké to blato. Posledná časť úseku je trošku náročnejšia, lebo ste sa ocitli nad roklinou. Prichádzajú rebríky dole, kde zvýšte opatrnosť. Trošku náročnejší terén pomedzi skaly a zrazu sa nachádzate pred Novými dierami na známom mieste. Takže opäť raz cez skalnú úžľabinu a už len naspäť k ubytovacím zariadeniam na začiatku.

Vzdialenosť 4,4 km | Čas 1:50 hod | Stúpanie 339 m | Klesanie 339 m

Zaujímavosti

A čo to vlastne tie Jánošíkove diery sú? Je to sústava tiesňav a kaňonov ponorená do útrob Malej Fatry. Skladajú sa z troch častí a to konkrétne Nové diery, Horné diery a Dolné diery. Potok, ktorý môžete celú cestu sledovať sa nazýva Dierový potok a práve on je strojcom tohto čarovného diela prírody. Hádam nemusím pripomínať, že sa nachádzajú v chránenej prírodnej rezervácii Rozsutec a sú špecifické jak klímou tak rôznymi druhmi živočíchov a rastlín.

Jánošíkove diery sú veľkým lákadlom pre turistov hlavne vďaka svojej dobrej dostupnosti a nenáročnému terénu. Sú dostupné v každom ročnom období s výnimkou Horných dier, ktoré sú v zimnom období uzavreté.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *