Výstup na Satan je údajne jeden z tých ľahších výstupov na Tatranské vrchy, aj keď sa jedná o neznačenú trasu. Aj preto som sa rozhodol overiť si tieto fakty.

Náročnosť a dĺžka trasy

Aj keď neznačená ale lákavá trasa vedie na vrchol jedného z bežne nedostupných vrcholov Tatier. Celkovo je trasa stredne náročná a dlhá asi 16 km tam aj naspäť s prevýšením cca 1157 metrov. Avšak pozor, na túto trasu bez horského vodcu neodporúčame pomyslieť.


Informácie o trase

Celková trasa nie je náročná. Prvý úsek od Štrbského plesa po Vodopád Skok by som zhodnotil ako veľmi ľahký. Za zhruba hodinku sa dostávame priamo k vodopádu do výšky cca 1700 m n. m. Okolo vodopádu vedie strmší chodník, ktorý ale vôbec nie je dlhý a doslova za pár minút stojíme nad vodopádom pri Plese nad Skokom. Nasledujúci chodník ešte po značke je mierne strmý, ale stále veľmi pohodlný. Po asi ďalšej pol hodine opúšťame značkovaný chodník. Prvé metre vedú trávnatým strmým porastom. Prichádzame k hrebeňu, kde traverzujeme úsekom zvaným „rampa“. Na konci je jediné ťažšie miesto, ktoré sa dá ale pomerne ľahko zvládnuť. Nasleduje už len asi hodinový strmý výstup serpentínami na samotný vrchol cez Sedlo pod Satanom. A ste hore!

Túto trasu odporúčame len so skúseným horským vodcom.

Zaujímavosti

Výstup na Satan je možný len v sprievode certifikovaného horského vodcu. Jedná sa však o stredne náročnú vysokohorskú túru, ktorá má začiatok aj koniec na Štrbskom plese. Túra je vhodná ako začiatočná pri výstupe s vodcom. Trasa vedie Mlynickou dolinou. Po ceste obdivujeme Vodopád Skok, Pleso nad Skokom a neskôr aj Capie či Kozie pleso v Mlynickej doline. Celý čas vidíme Štrbský štít uzatvárajúci túto dolinu. Z vrcholu je výhľad na Kriváň či Veľké Solisko a Furkotský štít smerom na západ. Na východ zase vidíme najbližšie Mengusovskú dolinu s Mengusovskými štítmi, Hincovými plesami, Rysy, Vysokú, ale aj Gerlach, Lomnický štít a Končistú. Pomerne dobre je viditeľná aj Chata pod Rysmi.

Samotný vrch Satan má nadmorskú výšku 2421,5 metrov a patrí k najvyšším vrchom Vysokých Tatier. Názov Satan má svoje korene v ľudovej legende, kde podľa legiend stráži samotný Satan svoje ukryté poklady a na odvážlivcov, ktorí sa ich snažia objaviť zhadzuje kamene. Ďalšia povera hovorí o tom, že sa na vrchu počas svätojánskej noci schádzajú čerti. Satan je proste vrchol, ktorý je opradený povesťami a výstup na neho sa určite oplatí.

Galéria

Last modified: 22. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *