Vrch Strážov patrí k najkrajším výhľadovým vrchom Slovenska. Ak k tomu ešte prirátame ikonické skalné bralo a nádherný drevený kríž, je toto miesto priam očarujúce.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa na vrch Strážov je akýsi mix poľnej cestičky po lúke a lesnej cesty, ktorá je hlavne v jarných a zimných mesiacoch poriadne šmykľavá. Výstup trvá približne dve hodiny, počas ktorých tento vrchol mierne preverí vaše kondičné možnosti. Ale netreba sa zľaknúť, nie je to žiadny turistický zabijak. Trasu odporúčame všetkým vekovým kategóriam, len si treba dávať pozor na strmších blatových úsekoch, hrozí tam pošmyknutie.  Informácie o trase

Na Strážov vedú rôzne trasy, my sme si ale vybrali tú najpriamejšiu – zo Zliechova. Obec Zliechov je dobre schovaná v obklopení hôr a nachádza sa medzi Ilavou a Prievidzou. Práve zo Zliechova vedie červená turistická značka, ktorá vás dovedie až na samotný vrch Strážov. Treba sa ale mať na pozore, lebo značenie vás vie aj krásne zamotať. Začneme teda od začiatku…

Obec Zliechov a červená turistická značka. Je to prechádzka po asfalte hore dedinou, pričom v jednom mieste vedie modrá a zelená značka vľavo hore a červená značka rovno (alebo ak chcete, tak vpravo). Prekonali sme chyták čislo jedna. Po pár ďalších krokoch prídeme k miestu, kde končí dedina a tu je chyták číslo dva. Je potrebné zísť prudko doprava a prekonať miestny potok. Zrazu ideme príjemnou vyšliapanou cestičkou cez lúku, pričom na pravej strane hore vidíme cieľ našej cesty. Prechádzka lúkou sa zmení na lesnú cestu a s ňou prichádza aj väčšie stúpanie. Toto stúpanie vás bude prenasledovať až na smerovník Sedlo pod Strážovom, kde kúsok zvoľníme a pokračujeme ďalej, stále po červenej turistickej značke. Prejdeme cez lúku, kde nás čaká posledných pár metrov stúpania a to cez les. Nevzdávajte sa, už len pár krokov a ste na vrchu Strážov a užívate si neskutočné výhľady na šíre okolie.

Vzdialenosť 4,3 km | Čas 2:15 hod | Stúpanie 599 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Vrch Strážov je najvyšším vrchom Strážovských vrchov. Síce jeho výškou 1213 metrov nad morom nepatrí k slovenským obrom, aj tak sa radí medzi najkrajšie výhľadové vrchy našej krajiny. A to právom! Na jeho vrchovel nájdete priam očarujúci výhľad na Biele Karpaty, Javorníky alebo Beskydy. V diaľke vidieť malofatranský Kľak, alebo Veľký Manín, či Vršatecké bradlá. Kúsok pod vrcholom sa ukrýva vysoký drevený kríž.

Galéria

Last modified: 11. augusta 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *