Vršatecké bradlá sú krásnym skalným úkazom Bielych Karpát. Tento skalný útvar akoby sem ani nepatril. Urobme si menší okruh okolo nich.

Náročnosť a dĺžka trasy

Stredne náročná, aj keď kratšia prechádzka nás zavedie okolo Vršateckých bradiel. Pripravte sa na trochu prudšieho stúpania a veľa klesania, ktoré ale stojí za námahu. Cesta je situovaná po asfaltovej ceste aj lesných trasách, bez problémov ju zvládnu aj menšie deti.


Informácie o trase

Naša cesta začína v obci Vršatské Podhradie. Napriek tomu, že auto sa dá zaparkovať aj ďalej, doporučujeme parkovať v obci. Ako prvé nás prekvapí modrá turistická značka a prudšie stúpanie hore po asfaltovej ceste. Tu nás zavedie medzi zrúcaninu hradu Vršatec a náučný okruh, ktorým sa vydáme. Pokračujeme po žltej trase smerom hore lesnou cestou. Po pár výškových metroch sa pred nami rozprestrie malá lúčka, cez ktorú sa chodníček ustáli do príjemnej rovinky. Tu by som zvýšil opatrnosť a odbočil doľava na výhľad Chmeľová. Je to síce zachádzka, ale ten výhľad stojí za to. Na výhľad Chmeľová sa dostanete tiež po žltej značke, avšak musíte sa dostať k lesíku na ľavej strane. Je to tu veľmi zle značené, tak ho budete musieť chvíľku hľadať. Lesíkom pokračuje trasa mierne hore, časom sa však zmení na nepríjemnejší stupák. V prípade malých detí by som zvýšil opatrnosť, občas sa uvoľní nejaký kameň a rúti sa dole. Ak ste si vychutnali výhľad, je čas sa vrátiť na lúčku a pokračovať smerom dole. Trasa dole vedie lesom, je pomerne dlhá a trošku stereotypná. Na jej konci vás ale čaká lúka s výhľadom na Červenokamenské bradlá, ktorý rozhodne stojí za obzretie. Pokračujete náučným chodníkom, ktorý sa časom mení na modrú značku. Ten vás privedie na asfaltovú cestu, kde budete kúsok stúpať. Po dosiahnutí vrchola vidíte na pravej strane Vršatecké bradlá ako na dlani. Trasa sa bude držať už len asfaltovej cesty, prevažne po rovine, ktorá vás privedie naspäť do dedinky.

Vzdialenosť 5,7 km | Čas 2:35 hod | Stúpanie 519 m | Klesanie 519 m

Zaujímavosti

Okolo Vršatca viedol náučný chodník už niekedy v 80. rokoch. Časom sa žiaľ akosi stratil, ale od roku 2010 chodníček znova ožil a bol vybavený novými informačnými panelmi. Pri prechádzke týmito horami môžte vidieť vápencové bradlá, peknú prírodu aj pralesový typ lesa. Vďaka unikátnosti flóry a fauny boli Vršatecké bradlá vyhlásene za prírodnú rezerváciu s rozlohou okolo 82,4 hektára. Najvyššie bradlo je Chmeľová s nadmorskou výškou 925 metrov a je na nej vybudované príjemné miesto na výhľad do okolia s možnosťou opekania.

Chránená prírodná rezervácia sa vyznačuje hlavne v letných mesiacoch výskytom motýľov, ktoré spríjemnia výlet asi každému. Je zakázané ich chytať, rovnako ako trhať miestne rastlinstvo. V skalách hniezdi aj vzácnejší dravý vták – Sokol sťahovavý, ktorého ale zbadáte len občasne. Cestou si vieme obzrieť Červenokamenské bradlá, ktoré spadajú pod ochranu od roku 1969, rovnako ako Vršatecké. Ich charakteristické ostré špicaté tvary nemôžete počas prechádzky prehliadnuť. Výlet okolo Vršateckých bradiel nie je náročný a prináša pohľad na krásy lesa a hôr Bielych Karpát. Odporúčame v kombinácii so zrúcaninou hradu Vršatec.

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *