Neviete kam za krásnym výhľadom? Spoznajte Kľak, vrch akoby vsadený do prostredia Malej Fatry. Nenáročný výlet, kde určite nebudete banovať tých pár výškových metrov v nohách.

Náročnosť a dĺžka trasy

Výstup na Kľak z Fačkovského sedla sa nepovažuje za nejaký náročný, avšak vie mierne preveriť vašu kondíciu. Dá sa hravo zvládnuť nad dve hodinky, treba ale rátať s tým, že poväčšine stále len stúpate. Tak to už býva, ak chcete vidieť niečo krásne s výhľadmi dookola. Každopádne s kľudnejším tempom ho určite zvládnu aj deti, nepochybne aj tí starší. V zimných mesiacoch by som ale pre tých najmenších výstup zvážil, keďže sú tam zákernejšie miesta, kde môže dôjsť k pošmyknutiu, či dokonca pádu.


Informácie o trase

Úvodom spomenieme, že možností výstupov na Kľak je neúrekom. My sme sa vám pokúsili priblížiť tú najkrajtšiu a najľahšiu, čo samozrejme nemusí znamenať najkrajšiu. Začíname vo Fačkovskom sedle, čo je známa lyžiarska lokalita. Nájdete ho pomerne ľahko pomocou mapy či navigácie. Nemôžete ho minúť, je na ňom vybudované veľké parkovisko, rovnako ako aj dosť bufetov a chát. Proste klasický turistický východiskový bod so všetkým, čo tam má byť. Už z parkoviska si môžete všimnúť skalný úkaz v diaľke, ktorý bude onedlho cieľom vašej cesty. Od parkoviska sa vydávame po žltej turistickej značke miernym kopčekom, pričom na pravej strane máme krásnu rozsiahlu lúku. Táto cestička nás dovedie k ďalšiemu smerovníku, kde už volíme smer medzi stromy a postupne prechádzame na lesnú kaskádovitú cestu. Tento úsek vie mierne preveriť vašu kondíciu, ale určite to nie je žiadny zabijak. Postupne sa dostaneme až na vrch a začneme mierne klesať. Pred nami sa objavuje krásny výhľad na okolité kopce a cestou dole minieme Reváňske sedlo. Žltá je naša dnešná farba, tak pokračujeme ďalej. Po prechádzke po lúke a miernom oddychu zas vstupujeme do lesa a začíname ďalej stúpať.  Dostaneme sa až k smerovníku Pod skalou, kde meníme farbu na zelenú, ktorá nás do pár minútiek dovedie na vysnívaný vrchol. Prejdeme kratším skalným terénom a už v diaľke vidíme obrovský dvojkríž – Kľak.

Vzdialenosť 4,6 km | Čas 2:30 hod | Stúpanie 645 m | Klesanie 113 m

Zaujímavosti

Fačkovské sedlo je krásne horské sedlo, ktoré tvorí akúsi hranicu medzi Malou Fatrou a Strážovskými vrchmi. Názov dostalo podľa obce Fačkov, ktorá leží na sever pod sedlom. Je najrýchlejším východiskovým bodom na výstup na vrch Kľak, čím sa dostávame k samotnému vrchu.

Na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry sa nachádza tento výrazný vrchol, ktorý je vidieť už z diaľky. S nadmorskou výškou 1351,6 metrov tvorí krásny výhľadový bod na okolité pohoria. Oproti ostatným vrcholom má Kľak veľmi špecifický tvar, takže sa nedá pomýliť. Tento skalný masív vyčnieva nad vrcholkami stromov a je známy svojím prakticky 360 stupňovým výhľadom do okolia. Kľak možno nepatrí k najznámejším vrcholom Slovenska, avšak svojou obľúbenosťou sa od nich určite moc nevzďaľuje. Práve preto tu možno stretnúť väčšie množstvo turistov, ktorí radi vybehnú na tento kopec symbolizujúci toto krásne pohorie. Vrchol Kľaku nie je typický špicatý vrchol, ale plošinu tvorenú skalnou kryhou. Na vrchole samozrejme okrem krásneho výhľadu môžete nájsť obrovský kovový dvojkríž, ako symbol našej krajiny. Práve pri tomto dvojkríži sa občasne organizujú rôzne turistické stretnutia. Pripomenieme, že táto lokalita je bohatá na výskyt medveďov, hlavne v jarných a letných mesiacoch, preto by ste v prípade podozrenia na divé zviera mali zvýšiť opatrnosť a podľa možnosti sa kontaktu s ním vyhnúť.

Možno Kľak nepatrí k najvyšším vrchom, ale výlet na neho určite neomrzí. V danej lokalite patrí k najkrajším miestam na výstup, hlavne ak si chcete spraviť menej náročný a krásny výlet.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *