Navštívte s nami vodný mlyn Dunajský Klátov – ďalší z historických úkazov na Slovensku. Čaká vás šesťmetrové mlynské koleso ako aj veľa iného.

Náročnosť a dĺžka trasy

Táto trasa je skôr autovýletová zástavka, než nejaká náročnejšia turistika. Je určená pre všetky vekové kategórie bez ohľadu na kondíciu. Koľko času v areáli strávite, to už je len a len na vás, určite ale odporúčame zástavku na tomto krásnom mieste.


Informácie o trase

Nájsť tento vodný mlyn vôbec nie je náročné. Obec Dunajský Klátov leží len malý kúsok za Dunajskou Stredou a pokiaľ už ste v obci, máte vyhrané. Ak idete z Dunajskej stredy, odbočíte z hlavnej cesty vpravo a na konci asfaltovej cesty vás čaká vodný mlyn. Cesta k mlynu je označená tabuľami, takže by ste túto atrakciu určite nemali minúť.

Vzdialenosť 1,6 km | Čas 00:30 hod | Stúpanie 0 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Vodný mlyn Dunajský Klátov je lákavým výletom pre okoloidúcich. Nie len, že tento vodný mlyn je zaujímavý na pohľad, taktiež disponuje istou históriou. V roku 1920 ho postavil Ján Csefalvay a do roku 1942 bol plne funkčný. Počas vojny bol silne poškodený a dlhé roky chátral. Až v roku 1987 sa ho chopilo múzeum a tento krásny mlyn zrekonštruovalo. Mlyn ma vynikajúcu polohu, jeho blízke okolie – Klátovské rameno je chránenou prírodnou rezerváciou. Vodný mlyn Dunajský Klátov má trojpodlažnú budovu, pričom mlynica je murovaná. V drevenej prístavbe sú umiestnené len koleso a hnacia časť samotného mlyna. Návštevníkov určite upúta obrovské mlynské koleso, ktorého rozpätie je až šesť metrov.  V interiéri tohto mlyna sa nachádza expozícia vodného mlynárstva, avšak mlyn očarí aj pri prechádzkou v jeho okolí.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *