Navštívte vodný kolový mlyn Jelka, unikátnu technickú pamiatku, ktorá nemá v Strednej Európe obdobu. Tento unikátny mlyn zdobí Malý Dunaj a v okolitých štátoch podobný nenájdete.

Náročnosť a dĺžka trasy

Tento rýchlovýlet je ťažké špecifikovať svojou dĺžkou trasy. Otázne je, ako moc sa budete motať po okolí tohto vodného mlynu. Náročné to ani zďaleka nie je, skôr menšia prechádzka.


Informácie o trase

Obec Jelka je známa hlavne rybárom z okolia Bratislavy. Nachádza sa medzi Sládkovičovom a Dunajskou Stredou a najmenšia nie je, takže si ju určite všimnete. Pravdou je, že vodný kolový mlyn nie je priamo v obci, ale v jej tesnej blízkosti. Na miesto vás ale bezproblémovo nasmerujú informačné tabule. Z hlavnej cesty smerom do Eliášoviec odbočíte vľavo a táto cesta vás dovedie priamo k mlynu. Ak zvolíte hromadnú dopravu, tak sa kúsok prejdete, ale nič náročné to nie je a stratiť sa proste nemáte kde.

Vzdialenosť 1,4 km | Čas 00:25 hod | Stúpanie 0 m | Klesanie 2 m

Zaujímavosti

Vodný kolový mlyn v Jelke patrí medzi ďalšie naše slovenské unikáty. Táto technická pamiatka je považovaná dokonca za stredoeurópsku raritu. Áno, vidíte dobre! Povedzme si ale úprimne, trojpodlažný drevený mlyn ako je tento by ste v okolitých štátoch ťažko hľadali. Najstarší doklad o tejto pozoruhodnej pamiatke pochádza z roku 1894, kde sa spomína ako lodný mlyn. Pôvodne patril Jozefovi Némethovi a neskôr jeho synovi. S jeho prestavbou sa začalo už okolo roku 1900 a mlieť sa na ňom začalo v auguste roku 1906. Prestavba bola potrebná, lebo pôvodne lodný mlyn bránil pohybu lodí, preto bol prestavaný na kolový. A prečo kolový? No jednoducho stojí na drevených koloch. Do roku 1951 plnil svoju úlohu, potom začal pustnúť. Našťastie jeho osud zachránilo Vlastivedné múzeum v Galante a Obecný úrad v Jelke. Aj vďaka nim si dnes môžeme pozrieť obrovský trojpodlažný mlyn.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *