V srdci Oravy sa skrývajú vodné mlyny uprostred prírody. Osamotený domček, ktorý obklopujú len skaly a potok. To sú Oblazy – Stratené mlyny.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť trasy je pomerne jednoduchá, väčšinou kráčame lesnou cestičku s miernym stúpaním. Nič náročné ani únavné. Dĺžka trasy závisí od toho, ako dobre sa vám podarí zaparkovať v dedinke Huty. Tak či onak, má približne dva kilometre, čo je s ohľadom na lesnú cestičku a rovinku jednoduchá a krásne prechádzka.


Informácie o trase

Asi najdôležitejšie je zaparkovať. Aj keď sa vám to javí smiešne, obec Huty je pomerne dlhá a ak sa nechcete zbytočne prejsť o kilometer naviac, je dobrá zastať niekde pri jej konci. Pokiaľ sa vám to podarí až pri rázcestí Oblazy, ste šťastní výletníci. Cestička vedie po červenej turistickej po príjemnej lesnej ceste. O chvíľu sa dostanete k mostu cez potok. Tu nám značka hovorí, že máme ísť hore svahom. A práve tu vás zastavím, nemusíte ísť hore, stačí odbočiť spodnou cestou vpravo a ušetríte si pár výškových metrov. Tak či onak prídete do toho istého cieľa.

Vzdialenosť 2,3 km | Čas 00:55 hod | Stúpanie 159 m | Klesanie 178 m

Zaujímavosti

Ak trávite dovolenku na Orave, toto je jedno z miest, ktoré jednoducho musíte navštíviť. Výlet je vhodný pre všetky tipy turistov, či pre seniorov, alebo rodinky s deťmi. Ale kde ste sa to vlastne dostali? Nie je to len drevená chalupa obklopená horami, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Mlyny v Oblazoch sú jednými z mála zachovalými pamiatkami ľudovej architektúry. Prinajmenšom sú jedny z najzaujímavejších ľudových architektúr na Slovensku. Ich jedinečnosť podporuje aj to, že stoja na svojom pôvodnom mieste a neboli odnesené niekde do skanzenu. Nebudeme hovoriť o okolitej prírode, ktorá je neskutočne nádherná a rozmanitá. V dávnej minulosti boli jedinou prístupnou cestu do týchto mlynov okolité hory. Neexistovali ešte turistické značky a chodníky ako teraz, kto sa tam chcel dostať, musel proste krížom cez horu. Okolité skaly dosahujú výšku aj 300 metrov nad úrovňou potoka, čo robí z tejto lokality neuveriteľný úkaz. Mlyny boli pôvodne tri, do dnešného dňa sa však zachovali iba dva. V dnešnej dobe môžete vidieť Horný a Dolný mlyn. Obidva boli postavené v 19. storočí a ľudia sem z okolitých dediniek zvážali vrecia s obilím. Okolité dediny patria k najvyššie položeným na Slovensku, kde sa stále využíva orná pôda. Na mlynoch sa posledný krát mlelo okolo roku 1974, potom tento skvost vdova po mlynárovi predala.

Čo je na týchto mlynoch jedinečné je aj to, že sú plne funkčné a stále sa dajú využívať na svoj účel. Lokalita síce už slúži skôr ako atrakcia, ale ponúka nezvyčajný zážitok. Mladí dobrovoľníci si môžu prežiť život ako kedysi. Po dohode s majiteľmi chodia brigádovať na tento čarokrásny mlyn. Drevenice, ktoré vidíte sú obývateľné a vnútri vám ukážu dokonca funkčnú pílu na drevo z čias dávno minulých.

Uvidieť modernou dobou zabudnutý svet uprostred neskutočne krásnych hôr spolu s potokom a mlynom z 19. storočia. To všetko na jednom mieste, na ktoré sa dá dostať nenáročným výletom. Tak toto sú mlyny v Oblazoch.

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *