Ferrata Hans von Haidsteig je stelesnením horskej lezeckej trasy v pohorí Rax. Kto ju liezol si ju proste zamiloval, a kto nie, prichádza o veľa. Nezabúdajte však na to, že sa hýbete v horskom prostredí a leziete nie zrovna najľahšiu trasu, tekže nič nepodceňujte.

Náročnosť a dĺžka trasy

Rakúska ferratka Hans von Haidsteig patrí medzi technicky náročnejšie trasy, takže úplným začiatočníkom by sme ju neodporúčali. Exponované úseky, prekvapivé rebríky, horské prostredie a obtiažnosť až po úroveň D hovorí, že ak ste ešte neskúsili iné ferraty, túto si zatiaľ nechajte na neskôr. Na druhej strane, pre pokročilejších začiatočníkov je Hans von Haidsteig ideálna voľba. Ak sa vyberiete na Haidsteig, vyčleňte si celý deň, nezabúdajte na dostatok tekutín a hlavne povinnú výbavu pre bezpečný lezenie ferratami. Nástup na samotného Hansa vám bude trvať približne dve hodinky, potom vás čaká zhruba 400 výškových metrov, ktoré treba odliezť. Pripravení? Informácie o trase

V malebnej rakúskej obci Prein on der Rax začína náš dnešný výlet. Na konci tejto dedinky je menšie parkovisko, odkiaľ samotný vrchol dokonca vidíte. Začneme ale kráčať, keďže k Hans von Haidsteig si to treba trošku vyjsť po svojich. Vyberieme sa hore asfaltovou cestou, pričom sa držíme žltej turistickej značky. Treba si dať pozor, lebo žltá sa nám za zákrutou oddeľuje od asfaltky a vedie nás krížom lesom. Ono v podstate je asi jedno, či budete pokračovať po asfaltke, alebo si to skrátite po žltej, lebo cesty sa opäť pretínajú a spájajú. Kráčame až k prvému smerovníku, ktorý nám hovorí, že odbáčame na zelenú turistickú značku, tentokrát už úplne preč od asfaltovej cesty – vstupujeme konečne do lesa. Zelenou stúpame lesom až kým neprídeme na na akúsi križovatku lesných ciest, kde musíme zmeniť farbu na červenú. Prakticky stále kráčame lesom smerom hore, až k vybudovanej studničke. Spoznáte ju ľahko, sú tu lavičky a hlavne studená horská voda, kde sa dajú doplniť tekutiny. Od tohto miesta pokračujeme vľavo po červenej, o pár metrov ďalej sa z lesa dostaneme na otvorené priestranstvo, kde sa nám ukazujú prvé výhľady na hory. Už len kúsok rovno a stojíte pred nástupom na ferratu. Tu prichádza na rad lezecká časť, takže nasadiť sedák, tlmič pádu, prilbu a môžme začať. Lezeckú časť vám prezrádzať nebudeme, len uvedieme, že vás čakajú dva väčšie rebríky a leziete až k drevenej soche čiernej Madony. Od tohto miesta je trasa trošku zle značená, treba hľadať modré značenie na skalách a kameňoch, každopádne smerujete stále hore k nástupu na druhú časť ferraty. Po dolezení celej trasy Hans von Haidstaig sa vyberte doprava, kde prídete k vrcholovému krížu vrchu Preinerwand. A nezabudnite si užívať výhľad 🙂

Vzdialenosť 3,9 km | Čas 6:15 hod | Stúpanie 1005 m | Klesanie 18 m

Zaujímavosti

Ferrata Hans von Haidsteig je stelesnením toho, čo by mala správna zaistená lezecká trasa znamenať. Krásna trasa s nádhernými výhľadmi a takou tou pravou atmosférou. Ak si k tomu pridáme, že je vnorená do neskutočného pohoria Rax, alebo ak chcete Raxalpen, malo by byť jasné, že Hans von Haidsteig je zážitok. Celkovo sa táto trasa radí k stredne náročným, no vďaka jej prevýšeniu by sme ju určite začiatočníkom neodporúčali. Nehovoriac o tom, že sa lezie v horskom prostredí a hrozia rôzne nepríjemné prekvapenia, ako je napríklad zmena počasia. No ak ste sa ale na Hansa odhodlali a prekonáte ho, bude to pre vás navždy krásna lezecká trasa. Hlavne prvý úsek dáva človeku pri pohľade dole pocit, že lezie na mrakodrap. Aj dva väčšie rebríky sú príjemným spestrením, patria určite k tým typickým rebríkom v Raxoch a možno atypickým, ak ste zvyknutí napríklad na Slovenský raj. Pre zaujímavosť uvedieme, že Hans von Haidsteig vznikla v rokoch 1910 až 1913 a je pomenovaná po bývalom primátorovi Reichenau. Hans von Haidsteig vás dovedie kúsok pod vrchol Preinerwand do nadmorskej výšky 1783 metrov nad morom.

Ferratu Hans von Haidsteig môžeme len odporučiť, lebo je to jeden obrovský zážitok. Dbajte však pri tejto trase na všetky bezpečnostné prvky, nepodceňujte nič. Ak si dáte pozor, budete mať správnu výbavu a nepodceníte horské prostredie, bude pre vás Haidsteig zážitkom, ktorý vám utkvie v pamäti na dlhú dobu.

Galéria

Last modified: 14. júna 2020

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *