Tatranský ľadový dóm už roky láka davy. Neuveriteľné sochy vytesané z ľadových blokov vzbudzujú obdiv návštevníkov každý rok vo Vysokých Tatrách na Hrebienku. Práve tu sa totiž skrýva táto nevšedná atrakcia.
Náročnosť a dĺžka trasy
Áno, dá sa tam vyviezť aj lanovkou… Ale načo obetovať niekoľko eur, keď k nášmu cieľu sa bez väčších problémov dostanete aj pešo a za krátku dobu? Trasu, ktorú sme zvolili určite zvládnu všetky vekové kategórie a vlastne úplne všetci. Približne hodinka miernym stúpaním nikoho nezabije a nemôžeme povedať, že by vám to uškodilo. Žiadne závratné prevýšenia, žiadne skalné úseky, len jednoduchá trasa hore. Ba dokonca bez problémovej orientácie v okolí. Čo viac si priať?
Informácie o trase
Vysoké Tatry. Toto pohorie určite predstavovať nemusíme a každý má aspoň orientačnú predstavu, kde sa nachádza. Tak isto Smokovce sú známym miestom, tak si zvoľme Starý Smokovec na začiatok našej cesty. V okolí nespočetne veľa hotelov, suvenírov a platených parkovísk sa nachádza turistický smerovník. Tento smerovník je pre nás dôležitý, lebo nám ukazuje, že naše kroky pôjdu po zelenej turistickej trase smerom na Hrebienok. Zelená trasa vedie čiastočne lesíkom, kúsok po asfaltke, občas kamenistou cestou, no vždy vedie hore a popri dráhe lanovky. Prakticky sa nie je kam stratiť, lebo keď sa už vyberiete smerom na Hrebienok, a urobíte pár prvých krokov správnym smerom, všetky cesty vás tam dovedú. Dokonca ani v zimných mesiacoch nie je trasa na Hrebienok náročná a ak sa chcete v Tatrách v zime aj prejsť, určite zvoľte vlasné nohy miesto preplnenej lanovky.
Zaujímavosti
Kde začať? Už podľa úvodnej fotografie ste mohli určiť, že sa jedná o zaujímavú atrakciu, ktorú v Tatrách budujú rok čo rok. Tatranský ľadový dóm alebo aj Bazilika z ľadu. To je presné pomenovanie toho, čo vás čaká na Hrebienku. V obrovskej kupole, ktorú nemožno prehliadnuť sa skrýva neuveriteľná krása vytesaná z ľadu. Pripomenieme si pár faktov – začneme tým, že vstup je zdarma! Neuveriteľné, ale je to tak. Na stavbe tohtoročnej krásy sa podieľalo sedemnásť sochárov zo Slovenska, Čiech, Poľska, dokonca z Walesu a USA. Všetci títo sochári spotrebovali v ľadovom dóme na rok 2018/2019 neskutočných 1880 ľadových blokov, pričom ich váha dosahovala 225 ton. Dvestodvadsaťpäť ton ladu!! Celé toto dielo je umiestnené v klimatizovanej kupole, kde tento zážitok spríjemní hudba a farebné osvetlenie.
Z histórie vieme, a nebude to inak ani tento rok, že Tatranský ľadový dóm je otvorený pre návštevníkov vždy od novembra do zhruba apríla, približne od 9 – 17tej hodiny. Ako sme už uviedli, vstupné je zdarma, takže vám už nič nebráni zavítať do tohto ľadového chrámu. A že sa to teda oplatí!
Galéria
Last modified: 4. decembra 2018