Premýšľali ste niekedy aký je to pocit kráčať hodinu podzemným tunelom v úplnej tme? Túto neopakovateľnú atmosféru vám ponúka Slavošovský tunel. A ešte oveľa viac…

Náročnosť a dĺžka trasy

Slavošovský tunel sa dá zaradiť aj ako autovýlet, všetko to závisí od voľby cestovného prostriedku. Nečakajte však žiadne veľké prevýšenia, ani dlhé kráčanie. Pri návšteve tunela ale určite odporúčame zobrať si teplejšie oblečenie a nejaké to svietidlo. Myslím, že deti by ste mali so sebou určite zobrať, lebo aj keď ich nenadchne samotný tunel, okolo neho uvidia niečo, od čoho ich tak skoro neodlepíte – vybudované ihrisko tak trošku inak.  


Informácie o trase

Obec Slavošovce nie je asi ničím výnimočná od okolitých dediniek naokolo. Avšak práve nad touto obcou sa skrýva jedna zaujímavosť. Keby ste ju chceli hladať, nachádza sa zhruba v strede trojuholníku miest Revúca, Rožňava a Dobšiná. Turistické značky z tejto obce smerom k tunelu by sme hľadali márne, je tam ale krásne podomácky porobené značenie, ktoré vás vyvedie z dedinky na lesnú cestu, ktorou sa dostanete priamo k tunelu. Ak ste sa vybrali hromadnou dopravou trasa vám zaberie asi pol hodinku. Autom sa dá zaparkovať prakticky až pred tunelom. A ako zistíte, že ste na mieste? Uvidíte Dobšinského rozprávkový svet a viete, že ste tam správne :-).

Vzdialenosť 1,5 km | Čas 0:35 hod | Stúpanie 56 m | Klesanie 6 m

Zaujímavosti

Slavošovský tunel je zaujímavosť sama o sebe. Niekde figuruje aj pod názvom Tunel pod Homôlkou, no vedzte, že sa jedná o jednu a tú istú stavbu. Slavošovský tunel začali stavať v roku 1941 ako odpoveď na odtrhnutie časti Československa počas druhej svetovej vojny. Na tú dobu bola stavba tunela dokonalým nenápadným spojením dvoch častí, keďže gemerské oblasti boli odrezané od okolitého sveta. Slavošovský tunel slávnostne prerazili v roku 1944. Vtedy však ešte netušili, že príde SNP a vojna skončí. Pravdou je, že tento tunel nikdy nebol použitý, lebo po vojne sa výrazne zmenila situácia v krajine a už prakticky nebol dôvod na spustenie tejto trate.

Nie je tajomstvom, že tento tunel vedie zo Slavošoviec do Magnetizoviec. Má tvar písmena S a jeho dĺžka je krásnych 2400 metrov. Prejsť sa dá komplet celý za necelú hodinku, všetko závisí od rýchlosti vašich krokov. Čaká vás tu hororová atmosféra, tma, vlhko, chlad a nevšedný adrenalínový zážitok, lebo nikdy netušíte, na čo v podzemí môžete naraziť.

Ešte spomenieme, že zo strany Slavošoviec je pred vchodom do tunela vybudovaný krásny rozprávkový areál pre deti, ktorý je zameraný na rozprávky Pavla Dobšinského.

Galéria

Last modified: 12. mája 2019

One Response to " Slavošovský tunel "

  1. vlk saki píše:

    uzasne miesto 😀

    nase video z tunela
    https://www.youtube.com/watch?v=eccKNhNQlZ0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *