Tlstá a Ostrá sú dva vrcholy Veľkej Fatry, ktoré napriek tomu, že sú od seba tak veľmi odlišné už roky patria k sebe. Tieto neoddeliteľné sestry sú sučasťou krásneho horského okruhu, ktorý vám prinesie neuveriteľné výhľady na šíre okolie.

Náročnosť a dĺžka trasy

Aj keď okruh cez Tlstú a Ostrú nie je žiadny maratón, kondične vás celkom slušne preverí. Predsalen 16 kilometrov pri prevýšení vyše 1100 metrov nie je rekreačná prechádzka, ale tá správna vrcholová turistika. Odporúčame si na tento výlet vyčleniť celý deň pokiaľ si chcete užívať krásne výhľady  a skalné zákutia. Aj keď samotná trasa nie je nijak zvlášť technicky náročná, asi v tomto prípade nechajte menšie deti doma. Tento okruh odporúčame asi všetkým milovníkom výhľadov a nádherných prírodných zákutí.  Informácie o trase

Naša dnešná prechádzka začína v obci Blatnica, ktorá je známa aj svojím hradom a nachádza sa neďaleko Turčianskych Teplíc. Práve tadeto vedie žltá turistická značka, ktorá vás čiastočne prevedie cez Gaderskú dolinu, pričom to zatiaľ bude skôr prechádzka po asfaltovej ceste. Upozorním len, že si treba dávať pozor na všadeprítomné automobily. O pár minút ale z tejto asfaltky odbočíme prudko doprava na modrú turistickú značku. Treba si dávať pozor, modré odbočky sú tam dve, ale my chceme tú druhú, ktorá je pri ústí Vápennej doliny. Pár krokov cez trávnatú lúku a začíname stúpať okol tabule, ktorá nás upozorňuje na výskyt medveďov v tejto lokalite. Stúpanie naberie na obrátkach a prekonáme pomerne veľké prevýšenie na krátkej ploche až k jaskyni Mažarná. Keď ste si toto miesto vychutnali, stúpame ďalej, pričom sa občasne objaví nejaká tá reťaž ako istiaca pomôcka. Prichádzajú prvé výhľady a stúpame ďalej. Stromy riednu a my sa blížime k vrcholu Tlstej, kde nám turistický smerovník hovorí, že máme na výber viaceré trasy na Ostrú. V tomto prípade odporúčame skôr modrú trasu, ktorá pokračuje po hrebeni, aj keď s trošku nepríjemným zostupom do lesa. Modrá turistická značka nás dovedie k rozcesníku Muráň, kde odbáčame na žltú turistickú značku a o nejaký čas sa pred nami v diaľke objaví samotná Ostrá. Užijeme si neopakovateľné výhľady a úzke schody, a vyberieme sa ďalej po žltej značke na Zadnú Ostrú. Odtiaľ následne stále po žltej až k ústiu Juriašovej doliny. Ten zostup nebude príjemný, ale čo sme si vyšliapali hore, to si musíme aj zbehnúť dole. A už len po zelenej trase až k nášmu počiatočnému bodu.

Vzdialenosť 16 km | Čas 7:25 hod | Stúpanie 1145 m | Klesanie 1145 m

Zaujímavosti

Vrchy Tlstá a Ostrá sú už azda od nepamäti spájané turistami do jedného okruhu. Ako nevlastné sestry stoja kúsok od seba a dokopy poskytujú neopakovateľný zážitok v podobe nádherného veľkofatranského okruhu. A aj napriek tomu sú tieto dva vrchy neskutočne rozdielne. Vrch Tlstá je vyšší z dvojice a jeho nadmorská výška je 1374 metrov. Už z diaľky je vidieť, že Tlstá patrí k tým mohutným vrchom a jej vrchol patrí právom k tým najrozľahlejším vrcholom v slovenských horách. Ostrá, to je úplne iný svet. Tvoria ju ostré skalné veže, pričom najvyšší bod týchto veží je vo výške 1263 metrov nad morom. Medzi skalnými vežami nájdete zúžené priestory a skalné schody, ktoré miestami človeku pripomínajú viac nedobytný hrad ako sklaný vrchol. Tieto dva vrcholy proste patria k sebe a ich vzájomná rôznorodosť je to, čo vás na tejto túre dostane. Nie nadarmo je práve prechod Tlstou a Ostrou jeden z najkrajších vo Veľkej Fatre.

Galéria

Last modified: 19. septembra 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *