Pri návšteve skalného hradu Sloup by ste nemali vynechať zaujímavú jaskyňu s nádhernými vyhliadkami. Krásna a nenáročná prechádzka vám určite spestrí deň a ukáže iný pohľad na šíre okolie.

Náročnosť a dĺžka trasy

Cesta k Samuelovej jaskyni je nenáročná prechádzka po malebnej obci Sloup zakončená miernym stúpaním lesom hore k samotnej jaskyni. Bez väčších problémov túto trasu zvládnu všetky vekové kategórie a dalo by sa to skôr nazvať krátkym spestrením návštevy skalného hradu Sloup, ako samostatným výletom. Aj keď sú oba objekty od seba pár desiatok metrov vzdialené.  Informácie o trase

Nájsť skalný hrad Sloup ako východiskový bod, je nenáročné. Neďaleko Českej Lípy v srdci Lužických hôr nájdete tento jedinečný skalný hrad, ktorý láka turistov zo šíreho okolia. Pod ním sa rozprestiera väčšie parkovisko, ktoré je žiaľ platené. No a od parkoviska sa poberieme smerom do obce, kde sa prejdeme dvoma ulicami, ktoré nás dovedú na peknú prístupovú cestu zakončenú vstupom do lesa. Informačná tabuľa nám povie, že máme odbočiť smerom do kopca, kde prejdeme kratšiu cik-cakovú trasu a ani sa nenazdáte a jaskyňa sa nachádza priamo pred vašimi očami.

Vzdialenosť 0,9 km | Čas 0:25 hod | Stúpanie 67 m | Klesanie 5 m

Zaujímavosti

Úvodom asi prezradíme, že Samuelova jaskyňa nie je prírodne vytvorená jaskyňa. Jedná sa o umelo vytvorený útvar, ktorý bol využívaný ako skalné obydlie pre miestneho pustovníka Samuela Görnera. Práve ten si nechal túto jaskyňu vytesať už v roku 1718. Osud mu ale moc neprial, lebo neskôr utiekol pred pruskými vojskami do Ríma, následne sa vrátil, kde bol zavraždený a okradnutý o peniaze, ktoré spravoval iným pustovníkom. Na jeho počesť je na hrade Sloup postavená socha muža s ďalekohľadom.

No ale poďme priamo k jaskyni – Samuelova jaskyňa ako sme už uviedli je vytesané obydlie. Nájdete tu viacero miestností, ktoré slúžili ako kuchynka a spálňa. Na vrch tohto umelého skalného útvaru vedú schody, ktoré tu boli dobudované asi pred sto rokmi a ukážu vám dve krásne vyhliadky.

Ak ste sa rozhodli pre návštevu skalného hradu Sloup, Samuelova jaskyňa je miesto, ktoré by vás mrzelo, ak by ste obišli.

Galéria

Last modified: 10. apríla 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *