Okruh cez Prielom Hornádu a Veľký Kyseľ má množstvo zaujímavostí ako napr. chodníky ponad Hornád, prekrásny Obrovský vodopád a pod. Je to skvelá celodenná trasa, ktorú sa rozhodne oplatí prejsť a vychutnať si všetko, čo nám ponúka.

Náročnosť a dĺžka trasy

Okruh cez Prielom Hornádu a Veľký Kyseľ je bežná trasa v Slovenskom raji, čo v tomto prípade znamená rebríky, lávky, rebríky, stupačky a ešte raz rebríky. To, či túto trasu zvládnu deti je skôr na uvážení rodičov s ohľadom na vek dieťaťa, aj keď nejaké sme tam stretli. Samozrejme, tento okruh sa dá aj skrátiť asi tak na polovicu, ale prišli by ste o jeden z najkrajších vodopádov v Slovenkom raji – Obrovský vodopád. Trasa je náročnejšia a relatívne dlhá, ale krásy, ktoré ponúka, by mal aspoň raz za život vidieť každý Slovák.


Informácie o trase

Trasa začína v Podlesku, kde zaparkujeme auto na väčšom platenom parkovisku. Hneď tu nás privíta stánoček so suvenírmi, niekoľko bufetov, dokonca maličké potraviny. Z Podlesku vychádza množstvo turistických trás, takže je potrebné pozorne sledovať smerové tabule aby ste trafili tú správnu cestu. Z Podlesku sa vydáme po modrej turistickej trase, kde nám popraje šťastnú cestu macko vykúkajúci zo suda. Zapamätajte si ho, ešte budete šťastní, keď ho znova uvidíte. Prechádzame okolo ranča Podlesok, ktorý síce nesie názov ranč, aj sa na ranč náramne podobá, no kone by ste tu hľadali márne. Je to reštaurácia s pekným prostredím, kde sa napríklad budete môcť posilniť po náročnej turistike. Pokračujeme ale ďalej po modrej, až sa dostaneme na Hrdlo Hornádu. Stretávame prvý most a naša trasa ďalej pokračuje po modrej značke. Či si vraj robím srandu ísť po kovových stupačkách, z ktorých je vytvorený chodník? Nie, nerobím. Hor sa do toho! Výlet ešte iba začína. Pokračujeme popri, väčšinou vlastne aj ponad Hornád až k ústiu Kláštorskej rokliny, kde sa nachádza veľký Lanový most. Skvelé miesto na pár zaujímavých fotiek. Pokračujeme ďalej po zelenej značenej turistickej trase, čím vchádzame do Kláštorskej rokliny. Znak, že sa už blížime ku Kláštorisku, kam práve smerujú naše kroky, je spojenie zelenej a červenej turistickej značky. Prichádzame na Kláštorisko, kde sa nám už z diaľky odkrývajú ruiny kartuziánskeho kláštora, ale o tom budeme písať v ďalšom článku. Z Kláštoriska naše kroky poputujú smerom na Kyseľ opäť po modrej. Ako prvý stretneme rozcestník Nad Kyseľom. POZOR!!! Z tohto bodu je potrebné vydať sa v smere ku Kyseľ, rázc. po žltej trase, nie po modrej. Ideme teda žltou trasou, zostupujeme dolu, až zrazu pred sebou vidíme malý most. Ten je predzvesťou niečoho veľkého, priam obrovského. Áno, pod nami už začína padať Obrovský vodopád, jedna z najkrajších vecí na tejto trase. Keď sme si Obrovský vodopád obzreli a nafotili, pokračujeme ďalej po žltej, až prídeme na Kyseľ, rázc. Odtiaľ sa vydáme po zelenej, kde prechádzame roklinou Veľký Kyseľ až na Biskupské chyžky. Keďže Slovenský raj je ako dúha a turistické trasy menia farby pomerne často, inak tomu nebude ani teraz. Prechádzame na žltú turistickú trasu, ktorá nás dovedie na Glac, Malú poľanu. Odtiaľ pôjdeme chvíľku po modrej k rozcestníku Suchá Belá, záver. Že sa Vám z tých farieb už točí hlava? Nezúfajte, farbu meníme znova na žltú, ktorou sa dostaneme na Pod Vtáčím hrbom. Tu už konečne presedláme na červenú, ktorá nás privedie až do Podlesku, kde na nás už čaká zaparkované auto.

Vzdialenosť 13,7 km | Čas 5:10 hod | Stúpanie 832 m | Klesanie 832 m

Zaujímavosti

A teraz si pekne krok po kroku povieme niečo o jednotlivých roklinách, cez ktoré v priebehu tejto trasy prechádzame. Prvá je teda Prielom Hornádu.

Prielom Hornádu nie je tak celkom roklina, je to kaňon vytvorený tokom Hornádu cez Hornádsku kotlinu a jeho postupné zarezávanie sa hlbšie a hlbšie do podložia svojho toku. Na niektorých miestach má kaňon hĺbku až vyše 300 metrov. Poslednou dobou sa začala rozbiehať možnosť splaviť celý Prielom Hornádu ako aj jeho kratšie úseky. Nachádza sa tu 15 km dlhý náučný turistický chodník Prielom Hornádu s 11 informačnými tabuľami. Takisto sa tu nachádza Chodník Horskej služby Prielomom Hornádu, ktorý je vybavený viacerými technickými pomôckami umožňujúcimi ľahko a bezpečne prekonať všetky náročné úseky a ktorým sme išli aj my. Viac ako 4 km dlhá trasa chodníka je zabezpečená reťazami (374 m), lanom (26 m), železnými stúpadlami (164 ks), opornými skobami (15 ks) a drevenými lávkami (85 m). Najzaujímavejšie sú úseky, kde kráčate po železných stúpadlách zapustených do skaly priamo nad hladinou rýchlo tečúceho Hornádu. Takisto trasou vedie niekoľko mostov ponad Hornád, a to napr. Reťazový most, Lanový most, ktorý je zároveň akýmsi vstupom do nasledujúcej Kláštorskej rokliny.

Kláštorská roklina je tiesňava vytvorená potokom prameniacim pod Kláštoriskom a ústiacim priamo do Hornádu. Prvým krokom sprístupnenia tiesňavy bolo vybudovanie lanovej lávky pri ústí Kláštorskej rokliny do Hornádu. Pre turistov bola sprístupnená v roku 1960 a patrí k najnavštevovanejším roklinám v Slovenskom raji. Jej dĺžka je iba 1,5 km pri prevýšení 224 m. V Kláštorskej rokline potok, ktorý cez ňu preteká vytvára niekoľko krásnych vodopádov. Takto idú v poradí pri stúpaní roklinou smerom hore: Vodopád objaviteľov (11,5 m), Vodopád Antona Straku (13 m), Dúhový vodopád (8,5 m), Kaskády Gustáva Nedobrého (3m), Malý vodopád (3m), Machový vodopád (6m), Kartuziánsky vodopád (4m) tesne pod vrcholom Kláštoriska. Je to najkratšia trasa z Prielomu Hornádu na Kláštorisko a je jednosmerná. Cestou stretneme niekoľko rebríkov, zväčša popri vodopádoch a drevené či kovové stúpačky, miestami zaistené reťazami a zábradliami. Kláštorská roklina nás “vypľuje” na Kláštorisko, o ktorom pripravujeme samostatný článok.

Kláštorisko opustíme po modrej trase a smerujeme do rokliny Veľký Kyseľ. Tesne pred vstupom do nej ale určite nesmiete obísť žltú vyhliadkovú trasu, ktorá vedie od rozcestníka Nad Kyseľom ku Kyseľ, rázc. Táto trasa bola vybudovaná z jedného jediného dôvodu, a to kvôli Obrovskému vodopádu, ktorý je na tejto trase najvyšším vodopádom, má výšku až 60 m! A je nádherný, to vám môžem garantovať. Trasa nás síce dovedie nad tento vodopád, ale nachádzajú sa tu novo vybudované stúpačky, ktorými sa tí odvážnejší dostanú až pod Obrovský vodopád, a naskytne sa im tak pohľad na 60 metrov padajúcej vody zdola. Taktiež sa určite oplatí absolvovať a nenechať si ujsť ten pohľad.

Kyseľ, rázc. je vstupnou bránou do rokliny Veľký Kyseľ, poslednej rokliny na tejto trase. V roku 1925 boli železničiarmi zo Spišskej Novej Vsi osadené prvé kovové mostíky a rebríky. Nakoniec v roku 1975 bola sprístupnená aj dovtedy obchádzaná časť nad Obrovským vodopádom. Vraj najkrajšia časť rokliny Kyseľ je momentálne bohužiaľ uzavretá kvôli nebezpečenstvu padania skál a zhorených stromov po požiari v júli 1976, počas ktorého tu zhorelo približne 30 ha lesa. Na sprístupnení rokliny sa ale usilovne pracuje, tak dúfajme, že sa čoskoro budeme môcť pokochať aj jej krásami znova. Teraz nás ale zaujímajú prístupné časti komplexu roklín patriacich pod Kyseľ, a to konkrétne jedna z nich – Veľký Kyseľ. Tu vytvára potok niekoľko vodopádov. V poradí postupu roklinou sú to: Pawlasov vodopád – 5,5 m, Vodopád ochrancov prírody – 10 m, Bočný bariérový vodopád – 17 m, Bariérový vodopád – 10 m.

Táto trasa, tak ako každá v Slovenskom raji, je výnimočná a poskytne vám hneď niekoľko krásnych scenérií. Už len kvôli tomu, čo všetko ponúka sa oplatí zdvihnúť z gauča a prekonať sa. Veď snáď nechcete svojím vnúčatám rozprávať len o tom, ako ste sedeli doma pred telkou, ale ako ste objavovali aj tie najneprístupnejšie zákutia Slovenska len aby ste spoznali krásy krajiny, kde ste sa narodili a žijete. A presne o tom je Slovenský raj v celej svojej podstate.

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *