Vodná nádrž Oravská priehrada patrí medzi najväčšie vodné plochy na Slovensku. Toto Oravské more má vyše 70 rokov a stále slúži ďalej.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť a dĺžka trasy v prípade Oravskej priehrady nie je vôbec dôležitá. Všetko závisí od toho kde zaparkujete, prípadne vystúpite z autobusu.


Informácie o trase

Vodnú nádrž na Orave asi ťažko prehliadnete. Pokiaľ vaše kroky smerujú do okolia Námestova, túto vodnú plochu proste nemôžete minúť. Ideálnym spôsobom je dostať sa k nej autom, zvoliť si nejaké to parkovisko pri jej kraji a ísť sa kúsok prejsť po brehu tejto nádhery.

Vzdialenosť 295 m | Čas 00:10 hod | Stúpanie 13 m | Klesanie 16 m

Zaujímavosti

Vodná nádrž Oravská priehrada tu stojí od roku 1954, no práce na jej výstavbe začali už 24. júla 1941.  Pri jej výstavbe bolo nutné zatopiť niektoré oblasti a tak ostali pod vodou obce Slanica, Osada, Hámre, Ľavkovo, Ústie a dve tretiny Námestova. Práve z tohto dôvodu sa v Námestove nenachádza historické centrum.  Už v dávnych časoch boli územia okolo zatopených obcí sužované nespútanou riekou Orava, ktorá spôsobovala v oblasti nemalé záplavy. Projektov na výstavbu priehrady bolo neúrekom, prvý dokonca už v roku 1870 za čias Uhorska. Ďalšie projekty prišli počas prvej aj druhej svetovej vojny. V prvému výkopu došlo 11. októbra 1941, avšak práce sa na dlhú dobu zastavili z dôvodu objavenia minerálnej vody, ktorá rozleptávala betón.  Bolo potrebné prepracovať projekty a začať odznova. Nakoniec sa to však podarilo a vznikla Oravská priehrada a spolu s ňou vodná elektráreň.

V súčastnosti je Oravská priehrada vyhľadávaným cieľom všetkých turistov a výletníkov. Tí ju nazývajú aj Oravské more. Na brehoch je množstvo rekreačných oblastí, ktoré ponúkajú vodné športy ako je jachting, windsurfing, člnkovanie a mnoho iných aktivít. Taktiež sa na brehoch priehrady vyskytuje veľký počet vodných vtákov, z dôvodu čoho sa územie okolo priehrady stalo chránenou krajinnou oblasťou.

Pri pohľade na Oravskú priehradu vám neunikne ostrov. Tento ostrov je pozostatok zatopenej obce Slanica, preto dostal názov Slanický ostrov. Na ostrovčeku sa nachádza kostol z 18. storočia, ktorý je využitý ako múzeum umenia. Slanický ostrov je pre ľudí prístupný pomocou vyhliadkovej lode, ktorá premáva z brehu Oravskej priehrady.

V prípade návštevy Oravskej priehrady odporúčame navštíviť aj neďalekú sochu Krista v obci Klin.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *