Bobria hrádza v malebnej záhorskej obci Kuchyňa patrí medzi často vyhľadávané romantické miesta ako stvorené pre fotografov.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť trasy by sa dala nazvať jednoducho – ľahká. Náučný chodník okolo vodnej nádrže vedie po rovine a má necelé dva kilometre, čo zvládne aj človek s nulovou kondičkou za menej ako pol hodinku. Odporúčame ale ubrať na tempe a vychutnať si túto kuriozitku.


Informácie o trase

Tento okruh začína v malebnej záhorskej obci s názvom Kuchyňa. Ak poviete bežnému smrteľníkovi, že ste v kuchyni, pochopí to tak, že varíte obed, prípadne večeru. Pre turisticky zdatnejších ľudí je Kuchyňa obec, ktorá prináša rôzne príjemné trasy, ako napríklad na Vysokú.  Do obce samozrejme chodí hromadná doprava, ktorá vás vysadí pri kostole, prípadne môžete zvoliť vlastné auto. Každopádne pár metrov nad kostolom sa cesty delia, hlavná odbočuje vľavo a tá druhá ide mierne doprava, dokonca by sa dalo nazvať rovno. To je tá správna cesta pre nás. Vyberieme sa teda stále smerom hore do dedinky, minieme miestnu krčmu a ďalej držíme smer rovno. Po pár desiatok metrov sa na pravej strane objaví tenšia ulička medzi rodinnými domami. Práve táto ulička je cesta k vodnej nádrži a teda aj k samotnej Bobrej hrádzi. Po prejdení krátkej uličky medzi domami sa nám vodná nádrž objaví priamo pred očami. Bobria hrádza sa nachádza vľavo a je len pár krokov od vás. Odporúčame absolvovať celý okruh okolo nádrže, stratiť sa veľmi nemáte kde, stále robíte okruh okolo vody.

Vzdialenosť 955 m | Čas 00:20 hod | Stúpanie 17 m | Klesanie 4 m

Zaujímavosti

Kde začať… Samotnú Bobriu hrádzu v Kuchyni pozná asi každý nadšený fotograf. Zhruba 300 metrov dlhý drevený most ponad vodu s výhľadom na malokarpatské vrchy v pozadí sa nevidí každý deň. To, že sa jedná o raritu v tejto oblasti sme si už vysvetlili. Pravdou je, že málokto si prejde celý náučný chodník, každý sa zameriava totiž iba na samotnú drevenú lávku. Pritom aj náučný chodník má svoje čaro. Ukáže vám okolité prostredie, naučíte sa veľa o tunajšom vtáctve a hlavne upúta rôznymi pohľadmi na vodnú nádrž. Samotné miesto pôsobí romanticky a hlavne pred západom slnka sa tu dá odfotografovať veľa krásnych záberov.

Ako sme spomenuli, miesto je to nádherné a nápad vynikajúci. Má však jednu malinkú chybu, ako to už pri dobrých a obľúbených miestach býva. Odkedy postavili drevený most ponad vodnú nádrž, prestali sa o to starať. Aktuálne je drevený most v žalostnom stave a odporúčame vstup len na vlastné riziko. Okolie devastujú zvieratká, po ktorých je tento skvost pomenovaný – bobry. Na jeseň roku 2016 bola Bobria hrádza uzatvorená z dôvodu rekonštrukcie, ale návštevníci si zo zákazu nič nerobili a drevený most využívali naďalej. Aktuálne je teda v ešte horšom stave ako býval, zákaz vstupu tam už dávno nie je a osud tohto vyhľadávaného miesta na Záhorí je otázny.

Tak či onak, za zástavku to určite stojí, zvážili by sme ale pohyb detí po drevenej lávke, mohli by prísť k úrazu.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

One Response to " Bobria hrádza Kuchyňa "

  1. Majo píše:

    Radi by sme upozornili, že bobria hrádza aktuálne neexistuje. Dostala sa do zlého technického stavu a celú ju strhli dole. Pevne veríme, že ju opätovne obnovia ale zatiaľ nemáme informácie kedy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *