V prvom našom teste sme sa pozreli na turistické nohavice značky Northfinder, konkrétne model HOLMFRID. Tento model je pomerne dosť obľúbený, či už kvôli svojej pútavej cene, alebo dizajnu, či vlastnosťami. A ako obstál?

Charakteristika výrobku

Začneme vlastnosťami, ktoré uvádza samotný výrobca, respektíve jeho distribútori na Slovensku. Ak by ste náhodou nevedeli, jedná sa o pánske nohavice, konkrétne trojvrstvové softshellové nohavice vhodné na turistiku. Uvádzané sú viaceré vlastnosti, pre ktoré je dobré si tento produkt zakúpiť, ako napríklad vetruodolnosť, nepremokavosť, pružné materiály a podobne… Cenovo sa Northfinder HOLMFRID pohybuje od 52 do 79 eur, záleží na ktorý obchod zrovna narazíte.


Testovali sme

Takže máme tu nadupané turistické nohavice za výbornú cenu, to je predsa sen každého. V čom je háčik? Rozhodli sme sa tento ospevovaný kus oblečenia otestovať vo vlastnej réžii a pripravili sme mu záťažové podmienky, ktoré by mal hravo zvládnuť.

Na leto sa moc dlhé softshellové nohavice nehodia. Začali sme teda klasickou jesennou turistikou, približne osem hodinová prechádzka hore dole po kopcoch. Kopcoch… No proste klasické slovenské hory. Musím uznať, že pohodlný komfort a pružnosť použitého materiálu je cítiť už na prvých krokoch. Elastický nastaviteľný pás sa hodí, tak isto všetky vrecká na zips, keďže by sme neradi pri výlete niečo stratili. A k prechádzke – klasická jeseň, veterné počasie, občas trošku blata, teploty okolo 5 až 8 stupňov. Softshellové spracovanie na výbornú, odolnosť voči vetru splnená. Nohavice sú ľahké, takže zbytočne nevysilujú a vďaka už spomínanej pružnosti neťahajú pri dlhších krokoch alebo vyšších výstupoch v teréne. V jesennom počasí bola ich hrejivosť výborná, miestami by som povedal, že prehnaná, ale radšej byť v teple ako sa drkotať v zime. Mokrá tráva, prípadne rosa nohaviciam vôbec neprekáža, prakticky ani neviete, že ste cez niečo mokré prešli, alebo sa o niečo vlhké obtreli. Takže v prvom teste obstál tento produkt na výbornú, na jarné, prípadne jesenné chladnejšie počasie je Northfinder HOLMFRID tá správna voľba.

V rámci druhého testu sme si vyskúšali zimné počasie v jednoduchých podmienkach. Čo znamená mínus tri stupne, mierny vietor a samozrejme sneh a ľad. Nič náročné, avšak chladnejšie počasie.  Nohavice Northfinder HOLMFRID v týchto krásnych zimných podmienkach obstáli pomerne dobre. Poďme ale postupne. Vetru odolali na výbornú, trojvrstvový sofshell proste nemá s vetrom problém a hravo ho porazí. Osobne som ocenil výborné riešené zipsy spolu s uťahovaním v spodnej časti, vďaka čomu sa mi sneh nedostal tam, kde by som ho nechcel. Inak povedané, ak občasne stúpite vedľa vychodeného chodníčka a spadnete do záveja, svet sa vám nezrúti, idete proste ďalej, nohavice odolávajú. Čo sa hrejivosti týka, mal som isté obavy. Predsa len relatívne tenké nohavice pri mínusových teplotách bez doplnkového funkčného oblečenia bol trošku risk. Ukázalo sa, že hrejivosťou aj v tomto počasí prekvapili. Pokiaľ ste v pohybe, necítite vôbec pocit chladu, ba priam opačne. Akonáhle ale zastanete na dlhšiu dobu, prípadne si niekde sadnete, už je tenký materiál v tomto chladnom zimnom počasí cítiť. To však netreba považovať za nevýhodu a pre ľudí, čo nemajú radi veľa vrstiev a nechodia v extrémnej zime na dlhé túry je to tá správna voľba.

Tretí test sme zobrali trošku radikálne a vystavili sme tento produkt extrémnym poveternostným podmienkam. Prišla sedemhodinová vrcholová turistika na vyšší vrch v nie zrovna príjemnom počasí. Konkrétne sa jednalo o jeden stupeň nad nulou v silnom daždi, odkiaľ sme prešli do vyšších výšok, kde teplota dosahovala mínus osem stupňov a snehovo-ľadové kráľovstvo so silným vetrom. Nie, nečakali sme na takéto podmienky úmyselne, proste to nejako vyšlo a keď už sme teda mali nohavice, chceli sme vyskúšať, čo dokážu v takýchto nepríjemných podmienkach.  Na oblečenie sa predsa musí správny výletník vedieť spoľahnúť. Ako sme uviedli vyššie, s vetrom nemajú tieto nohavice žiadny problém, takže sa nemusíte báť, že vás niekde prefúkne. Intenzívny dážď je už ale iná záležitosť… Radi by sme poukázali na to, že nohavice sú označené ako nepremokavé, aj keď vodný stĺpec sa uvádza na krásnom čísle 10 000 mm. Čo by v praxi malo znamenať, že oblečenie je vhodné na vysokohorskú turistiku a ani v horšom počasí by nemali premoknúť a mali by udržať majiteľa v suchu. Intenzívny dážď v spojitosti s aktívnym pohybom dal nohaviciam zabrať. Ak k tomu prirátame ešte sneh vo vyšších miestach a občasné pošmyknutie na snehu, ktoré proste k turistike patrí, ostal som trošku sklamaný. Nohavice síce poskytovali sucho, avšak na niektorých miestach už nezvládali a začali vode podľahovať. Na pokožku sa síce väčšina vody nedostala a produkt ju dokázal bezpečne udržať od citlivých miest, ale to neplatilo o vreckách. Po tejto turistike v náročnom počasí môžem s pokojným svedomím povedať, že všetky štyri vrecká, napriek tomu, že boli správne zazipsované podľahli. A to nie málo. Takže ak máte napríklad mobilný telefón, prípadne peňaženku, vreckovky alebo iné obdobné veci radi vo vreckách, pri intenzívnom daždi určite nie v týchto nohaviciach. Pri teplotách mínus osem stupňov už radíme použiť funkčné spodné prádlo, ktoré vám dopomôže k dostatočnej teplote, lebo na samotné nohavice sa spoliehať nemôžete. Ale s tým sa samozrejme ráta. V extrémnom počasí síce nohavice neobstáli na výbornú, no prekvapili svojou odolnosťou voči vetru a chladu.

Zhodnotenie a záver

Ak zvážime pomerne nízku cenu výrobku a porovnáme to s jeho vlastnosťami, môžeme nohavice Northfinder HOLMFRID s čistým svedomím odporučiť rekreačným turistom. Pri cenovej relácii, v ktorej sa výrobok hýbe, by sme im ťažko hľadali konkurenta, ak vezmeme do úvahy pružnosť, vetruodolnosť a pohodlie. Čo sa vodeodolnosti týka, nie sú to zrovna tie správne nohavice do intenzívneho dažďu, čo môže pri zmene počasia na horách trošku prekážať. Zipsy na spodnej časti nohavíc pri členkoch, občas neposlúchajú a treba ich poriadne dotiahnuť, ale s tým sa dá prežiť. Takže ako sme už spomenuli – ak hľadáte relatívne lacné turistické nohavice do chladnejšieho počasia, je pre vás Northfinder HOLMFRID ako stvorený.

+ Cena výrobku

+ Pružnosť, hrejivosť a vetruodolnosť

– Vodeodolnosť pri intenzívnom daždi

Last modified: 2. januára 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *