Navštívte jednu z najzaujímavejších verejnosti prístupných jaskýň na Slovensku. Obrovské siene, krasové útvary a vždy prítomné netopiere, toto všetko je Netopieria jaskyňa. A určite oveľa viac…

Náročnosť a dĺžka trasy

Dĺžka trasy necelé tri kilometre nám hovorí, že by sme to mohli radiť medzi prechádzky a nie turistiky. Avšak prevýšenie skoro tristo metrov naznačuje, že sa pôjde hore kopcom. Nie je to extra zabijak, no ani s prechádzkou po parku to zrovnávať nemôžeme. Ale necelá hodinka výstupu hore a ste pri Sásovských jaskyniach. Čo sa týka pohybu v Netopierej jaskyni, dávajte si pozor pod nohy a taktiež odporúčame čelovky alebo baterku. Berte do úvahy, že vnútri je všetko navlhnuté a šmykľavé. Výlet zvládnu všetky vekové kategórie, no v prípade malých detí by sme ich hlavne v jaskyni mierne strážili, aby nevliezli kam nemajú, keďže Netopieria jaskyňa obsahuje aj neprístupné časti.


Informácie o trase

Aktuálne by ste na internete hľadali márne, ako sa k tejto jaskyni alebo komplexu jaskýň vlastne dostať. Pritom to vôbec nie je náročné. Časť Sásová v Banskej Bystrici skrýva krásny vstup do lesa, rovnako ako aj modrú turistickú značku. Tá nás prevedie lesnou cestičkou popod vrch Búčičie, pričom kráčame stále mierne dohora. Asi po necelej hodinke sa pred nami zjaví rozcestie, kde jedna trasa ide vľavo dole a druhá vpravo hore. Ak by ste si neboli istí, či ste tam správne, na strome sa nachádza turistická značka jaskyne a vyrezaná šípka vľavo. Takže hor sa vľavo. Chvíľku dole kopcom a postupne sa nám cesta bude zatáčať, až kým neprídeme k prvej jaskyni – Kaplnke. Od rázcestia k prvej jaskyni to trvá niečo okolo štvrť hodinky, takže nepanikárte, že ste sa stratili, len je jaskyňa trošku ďalej ako sa zdá. Ak preskúmate Kaplnku, stačí urobiť pár krokov ďalej a pred vami je vchod do Netopierej jaskyne.

Vzdialenosť 2,8 km | Čas 1:25 hod | Stúpanie 311 m | Klesanie 13 m

Zaujímavosti

Tak toto sa často nevidí! Verejnosti prístupná jaskyňa, ktorej dĺžka dosahuje úctyhodných 57 metrov je jedným z unikátov Banskobystrického kraja. Tento netradičný kus našej krajiny je verejnosti prístupný od 1. júla 2008 a je zdarma. Opakujem – jaskyňa, voľne prístupná a zdarma! To ale nie je ani zďaleka všetko, lebo táto jaskyňa toho ukrýva omnoho viac.

Pred vstupom do samotnej Netopierej jaskyne vás privíta jaskyňa Kaplnka. Tá spolu s Netopierou jaskyňou tvorí komplex takzvaných Sásovských jaskýň a poskytuje nádherné miesto na únik pred realitou. Kaplnku tvorí jedna sieň, dlhá je 15 metrov a očarí hlavne svojím prevedením s dvoma vstupmi. V jaskyni Kaplnka by ste krasovú výzdobu hľadali márne, no v zimných mesiacoch tu môžete vidieť kvaple, ktoré vytvorila príroda za pomoci ľadu a mrazu. Ako pikošku uvedieme, že v tejto jaskyni sa v praveku odohrávali ľudské obety, čomu napovedá množstvo ľudských kostí, ktoré sa tu našlo.

Netopieria jaskyňa je, ako sme už vyššie spomenuli, unikátne miesto na výlet.  Celková dĺžka tejto krásnej jaskyne dosahuje 57 metrov a jej priestory obohacujú väčšie aj menšie siene, jazierko, ba dokonca mierna krasová výzdoba. Mierna preto, lebo jaskyňa je verejnosti prístupná a ak sa tu náhodou kedysi nejaký krasový útvar zjavil, už ho má isto niekto doma na poličke. Týmto by sme vás chceli poprosiť, aby ste tento skvost neničili, lebo táto jaskyňa patrí určite k najzaujímavejším voľne prístupným jaskyniam na Slovensku. Priestory tejto obrovskej jaskyne boli už od nepamäti obývané – jaskynné medvede vytlačili časom pravekí ľudia, neskôr sa táto jaskyňa stala útočiskom pri útokoch Turkov , či počas druhej svetovej vojny úkrytom partizánov. V súčasnosti jaskyňu obývajú netopiere, ktoré sa tu udomácnili a môžete ich tu vidieť prakticky v každé ročné obdobie. V zimných mesiacoch sa ale pripravte na väčší počet netopierov ako v lete. Tak či onak, berte prosím do úvahy, že netopiere sú tu doma a vy ste návštevník, tak ich nerušte a neničte túto prírodnú pamiatku.

Galéria

Last modified: 23. novembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *