Rozhľadňa pod Klenovou je menej známa rozhľadňa v Malých Karpatoch, ktorá si vašu pozornosť určite zaslúži. Má svoje osobité čaro a málokedy tu narazíte na nejakého návštevníka.

Náročnosť a dĺžka trasy

Návšteva tejto rozhľadne určite nie je strata času. Výlet je to nenáročný, zaberie vám zhruba tri hodinky času a je vhodný pre štvornohých maznáčikov a hravo ho zvládnu aj deti. Asi najťažšie, s čím sa tu stretnete je orientácia, takže si pozorne prečítajte informácie o trase, aby ste sa niekde nestratili 🙂   Informácie o trase

Náš výlet začína v obci s ikonickým názvom Pustá ves, ktorú nájdete medzi Vrbovým a Brezovou pod Bradlom. Práve tu sa napájame na modrú značku, ktorá nás vedie cez obec hore kopcom, kde vidíme rozdelenie dedinky – doprava je to Horná Pustá ves a doľava Dolná Pustá ves. Nás zaujíma tá Horná, takže sa poberieme doprava a pokračujeme asfaltovou cestou až k vodnému zdroju, kde naďalej pokračujeme rovno po asfalte. Čoskoro bude modrá značka odbáčať prudko vpravo, to nás ale nezaujíma, náš smer je stále rovno. V novších turistických mapách je táto trasa vyznačená žltou a červenou turistickou značkou, no tú by ste tu hľadali márne. Spoľahnúť sa musíte na provizórnu značku, ktorá spočíva v bielej šípke s červenou bodkou. A práve táto značka nás bude smerovať celú trasu až k samotnej rozhľadni. Na ypsilonovej križovatke sa držte vľavo, doprava by ste odbočili k miestnej chatovej oblasti. Plynulo prejdeme na lesnú cestičku, ktorá nás prevedie okolo menších skalných stien až k ďalšej väčšej križovatke ciest. Spoznáte ju ľahko, vidíte rozsiahlu lúku a pomerne širokú cestu. Tu je dôležité odbočiť doprava. Lesná cesta postupne prejde opäť na asfalt a nás čaká posledných pár metrov. Asfaltová cesta urobí akýsi cik-cak, pričom o pár minúť už môžete nad vrcholkami stromov vidieť rozhľadňu nad Klenovou.

Vzdialenosť 3,9 km | Čas 1:25 hod | Stúpanie 179 m | Klesanie 18 m

Zaujímavosti

Dlho som premýšľal, prečo taká pekná rozhľadňa patrí k tým menej známym. Pravdou je, že tomu hlavne napomáha značenie k nej, ktoré je tu veľmi slabé a nájsť tútu drevenú vežičku vám pomáhajú iba provizorné značky. Rozhľadňa pod Klenovou je drevená s výškou 14 metrov, má päť poschodí, ale vstup na posledné nie je možný. Hlavný účel vybudovania tejto drevenej stavby v tvare akéhosi hríbu je monitorovanie lesných požiarov a je opatrená kamerovým systémom. Vznikla v roku 2015 a ponúka krásny výhľad na okolité lesy. Určite si rozhľadňa pod Klenovou zaslúži väčšiu pozornosť, ako sa jej dostáva teraz, no aspoň nie je zničená náporom rôznych výletníkov.

Galéria

Last modified: 29. augusta 2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *