Miestni ho volajú Malý Slovenský raj, no pre viacerých sa jedná o menej známy kút Slovenska. A to je trošku škoda, lebo Lačnovský kaňon je atraktívny a divoký kút východného Slovenska.
Náročnosť a dĺžka trasy
Lačnovský kaňon sa nedá charakterizovať ako ľahká prechádzka. Ale celodenná turistika to taktiež nebude. Je to potokom vytvorená tiesňava, takže očakávajte skaly, vodu a občas nejaký ten šmykľavý úsek. Dĺžka trasy je síce len niečo nad tri kilometre a prevýšenie nie je vysoké, ale miestami vie dať zabrať a to hlavne v daždivejšom počasí. V tomto prípade by sme odporučili menšie deti nechať doma. Nenechajte sa odradiť, obzrieť si tento kaňon určite nie je strata času, je treba na niektorých úsekoch ale myslieť na bezpečnosť.
Informácie o trase
Víta vás obec Lipovce, ktorá sa nachádza neďaleko Prešova. Konkrétne sa presunieme k škole v tejto malebnej obci, odkiaľ vedie červená turistická trasa po asfaltovej cestičke až k smerovníku s označením Lačnovský kaňon – ústie. Tu sa prešmykneme okolo závory a vstúpime do prírody. Lesná cestička nás zakrátko povedie okolo skalných úžin, ktoré nám dávajú jednoznačnú informáciu, že vstupujeme do Lačnovského kaňonu. Pár ďalších minút samotným kaňonom a pred nami sa objaví dominanta tohto miesta, ktorú tvorí krásny vodopád. Tu máte možnosť odbočiť na žltú turistickú značku a oblúkom sa vrátiť naspäť, alebo pokračovať po červenej. Ale keďže sme už začali kaňon po červenej, je škoda sa už otočiť. Radi by sme však upozornili, že za vodopádom je trasa značne náročnejšia. Značenie sa miestami stráca, občasne objavuje a občas ani netušíte, či máte kráčať priamo cez potok, alebo liezť po skale. Každopádne je cesta Lačnovským kaňonom zaujímavá a určite vás neomrzí. Červená vás prevedie zvyškom tiesňavy, no ako sme už naznačili, prechádzka to nebude. Budeme stúpať popri potoku obklopení skalami ešte zhruba pol hodinku, až kým nevyjdeme z tejto krásnej tiesňavy na rozsiahlu lúku. Odtiaľ ešte asi pätnásť minút a víta vás obec Lačnov.
Zaujímavosti
V pohorí Branisko sa schováva niekomu menej, niekomu viac známa tiesňava. Pritom je Lačnovský kaňon nesmierne atraktívna a približne dva kilometre dlhá tiesňava. Vyhĺbil ho Lačnovský potok a túto divokú úžinu, ktorú lemujú strmé skalné svahy by ste nemali len tak obchádzať. Nájdete tu veľa krásnych prírodných scenérií, vodopády, neskutočné skalné útvary, no proste všetko, čo má správna skalná tiesňava obsahovať. Pravdou je, že Lačnovský kaňon je tou pravou divokou úžinou so všetkým. Pri prechode vás čakajú prirodzené nástrahy, ako je napríklad prekročenie koryta potoka, alebo prekonať šikmejšie skalné steny. Niektoré miesta sú vybavené reťazami alebo kovovými schodíkmi, vďaka čomu je prechod cez kaňon možný aj bez špeciálnej výbavy.
Od roku 1965 bolo toto územie vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu s názvom Kamenná baba. Táto rezervácia dostala meno podľa najznámejšieho skalného útvaru, ktorý sa nachádza v okolí. Ako zaujímavosť spomenieme, že na konci Lačnovského kaňona sa nachádza obec Lačnov. Práve táto nedotknutá dedinka v horskej lokalite je ako jedna z mála na Slovensku úplne zachovalá a žije v nej len desať obyvateľov.
Galéria
Last modified: 24. februára 2020
Prosim, kolko asi trva cela trasa s detmi? 2 hodiny? Ako sa potom z Lacnova dostaneme do Lipoviec? Autobusom?
Vdaka
Žiadna divočina, mraky uvrieskaných ľudí, okolo chodníka každé 2 metre nejaký nie zvierací exkrement, no fuj. a ten vodopád tam už netečie 30 rokov, tak neviem čo o ňom každý píše. potok, ktorý tadiaľ tiekol skončil vo vodojeme pre ubytovacie zariadenie. Taký originál slovenský prístup. Obrovské sklamanie, nikdy viac.