Turovský vodopád je mnohými podceňovaný vodopád neďaleko Zvolena, ktorý by si väčšiu slávu možno aj zaslúžil. Predsalen je to pekný pätnásťmetrový vodopád cez skalnú stenu a celkovo pôsobí zaujímavo.

Náročnosť a dĺžka trasy

Na Turovský vodopád sa dostanete pomerne rýchlo a ľahko, pričom asi najťažší úsek je zliezť dole k vodopádu. Našťastie sú tu natiahnuté reťaze, ktorá vám prípadne vedia pomôcť. Výlet určite odporúčame všetkým, no vodopád sa oplatí navštíviť hlavne na jar alebo v období dažďov, vtedy si ho totiž vychutnáte v plnej sile.  Informácie o trase

Všetko to začína v obci Turová, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Zvolen. Našťastie je v obci pomerne veľká tabuľa, ktorá vás ubezpečuje, že tento skrytý vodopád sa tu naozaj nachádza. Vyberiete sa teda po žltej turistickej značke smerom do lesa. Tu by sme radi doplnili zaujímavosť, že nie všetky turistické mapy uvádzajú túto turistickú značku, napriek tomu je zreteľne označená žltou farbou na stromoch. Trasa nás bude viezť hore, pričom sa držíme ľavej strany a začíname stúpať. Po asi desiatich minútach sa napravo objaví nenápadná odbočka smerom dole, ktorú lemujú reťaze. Vyberieme sa práve touto cestou dole, kde po pár krokoch okolo potoka objavíme Turovský vodopád.

Vzdialenosť 0,6 km | Čas 0:15 hod | Stúpanie 55 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Turovský vodopád má výšku približne 15 metrov a nájdete ho aj pod inými označeniami ako je napríklad Skalný vodopád, alebo (ako ho volajú miestni) vodopád Padalo. Už aj tento názov hovorí, že nie je mohutný počas celého roku. Ideálny čas na jeho návštevu je na jar alebo začiatkom leta, keď je naozaj rozvodnený.  Turovský vodopád je podceňovaný a často ho nenájdete ani v oficiálnych turistických mapách, čo je možno škoda. Aj keď nepatrí medzi velikánov, za krátku návštevu určite stojí.

Galéria

Last modified: 16. augusta 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *