Najkrajšou katedrálou Spiša je určite Katedrála svätého Martina v Spišskej Kapitule. Dve obrovské veže týčiace sa dohoda lákajú stovky návštevníkov bez ohľadu na vierovyznanie.

Náročnosť a dĺžka trasy

Katedrála svätého Martina je ľahko dostupná, nečakajú vás žiadne prevýšenia, ani potulky lesom. Možno je to krátky výlet, čo sa týka náročnosti, určite ale nie je márny. Odporúčame ho všetkým vekovým skupinám bez ohľadu na kondíciu.


Informácie o trase

Súčasťou obce Spišské Podhradie je aj malá časť s názvom Spišská Kapitula. Možno malá časť, avšak už z diaľky je krásne vidieť jej pýchu – Katedrálu svätého Martina. Najlepšie sa k nej dostanete autom, hromadná doprava tu trošku pokuľháva. Ak však zvolíte vlastný dopravný prostriedok, môže sa vám stať, že pre zmenu máte problémy s parkovaním. Tak, či onak, cesta ku katedrále nie je náročná, len si musíte vybrať menšie zlo, čo sa dopravy týka.

Vzdialenosť 135 m | Čas 00:05 hod | Stúpanie 4 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Katedrála svätého Martina je azda najznámejšou katedrálou na Spiši. Nachádza sa v obci Spišská Kapitula a jej korene siahajú do prvej tretiny 13. storočia. Z architektonického hľadiska sa jedná o románsko-gotickú stavbu. Ani z diaľky vám neuniknú jej dve vysoké veže, ktoré tejto stavbe dodávajú na kráse. Katedrála má nesmierne cenný interiér – gotické oltáre, sochy, náhrobné tabule, zvony a fresky. Hlavne fresky, ktoré pochádzajú z roku 1317, znázorňujú korunováciu kráľa Karola Roberta. V katedrále sa nachádza aj najstaršia románska plastika na Slovensku – Leo albus. Katedrála svätého Martina v Spišskej Kapitule bola v roku 1993 zapísaná do zoznamu UNESCO.

Z histórie toho vieme o nej veľa, avšak prejdeme si to len v skratke. Postavená bola v rokoch 1245 až 1273 na mieste staršieho kostola z 12. storočia. Počas svojej existencie prešla mnohými úpravami, ktoré jej dodávali na kráse a vážnosti. Súčasný vzhľad nadobudla katedrála v 15. storočí, odvtedy už prešla len zmenami v interiéri.

Katedrála svätého Martina v Spišskej Kapitule je určite miestom, ktoré netreba obísť. Či patríte do radov veriacich alebo nie, patrí táto pamiatka medzi dominanty Spiša a jej návštevou určite nezabijete čas.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *