Dražovský kostolík je neuveriteľné čarovné miesto nad Nitrou. Tento kostolík s jeho zátiším a výhľadom je ako stvorený pre fotografov, ale na svoje si tu určite prídu aj zaľúbené páriky, či rodiny s deťmi. Verte mi, že návštevu neoľutujete!

Náročnosť a dĺžka trasy

Z obce Dražovce je to ku kostolíku krásna a nenáročná prechádzka. Hravo ju zvládnu všetky vekové kategórie, je krásne vyznačená a vedie cez príjemnú širokúlesnú cestičku. Proste ideálne na nedeľnú prechádzku s rodinou.  


Informácie o trase

Takže poďme na trasu – obec Dražovce ležiaca pod západným výbežkom vrchu Zobor, hneď vedľa Nitry. Kúsok od kultúrneho domu leží turistický smerovník, ktorý vám hovorí, aby ste svoje kroky viedli po zelenej turistickej trase. Tá vas bude viezť asfaltovou cestou cez dedinku až do lesa, kde na ľavej strane zbadáte rampu a odbočku. Ak by ste si neboli istí, je tu množstvo informačných a smerových tabúľ, takže stratiť sa nemáte kde. Od odbočky je to už len pár minút prevažne rovinatou trasou príjemným lesíkom. Ani neviete ako a máte tento skvost pred očami.

Vzdialenosť 1,4 km | Čas 0:35 hod | Stúpanie 56 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Nenáročná trasa, nádherná historická pamiatka, neuveriteľný výhľad a hlavne romantické zátišie. Takto by sme definovali Dražovský kostolík, alebo oficiálne Kostol sv. Michala archanjela. Tento kostolík stojí na mieste, kde v dobe železnej stálo hradisko a samotný kostol tu stojí od 12. storočia. Dražovský kostolík je najstarší románsky kostol na Slovensku a má neuveriteľnú atmosféru. Pre pamätníkov spomeniem, že práve tento kostol bol vyobrazený na slovenskej 100 korunovej bankovke vydanej v roku 1941 a 50 korunovej bankovke z roku 1993. Dražovský kostolíkje celoročne uzavretý pre verejnosť okrem 29. septembra, keď má meniny Michal a v kostole je svätá omša na počesť archanjela Michala.

Podľa legendy upratoval kedysi kostolník tento kostol, keď ho zrazu osvietila veľká žiara. Pozrel smerom k oltáru a uvidel Pannu Máriu s dieťatkom v ruke. Takéto zjavenia sa začali objavovať častejšie a častejšie. Raz jeden pastier počul zvláštnu hudbu, vychádzajúcu z kostola. Keď k nemu prišiel bližšie, nazrel dovnútra. Uvidel tam postavu pripomínajúcu Pannu Máriu, ktorá smutne pozerala na ošarpané steny kostolíka s opadanou omietkou. Dedinčania si až vtedy uvedomili, ako moc nechali tento objekt schátrať. Ihneď začali s rekonštrukciou a udržujú ho až do dnešného dňa.

Galéria

Last modified: 13. júna 2019

One Response to " Dražovský kostolík "

  1. Michal píše:

    Pekný blog a zaujímave miesto na výlet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *