Spišský hrad patrí k najrozsiahlejším hradným komplexom v strednej Európe. Kedysi slávny a nedobytný hrad je asi najvýznamnejšou dominantou Spiša a jeho návštevu by ste nemali odkladať.

Náročnosť a dĺžka trasy

Tento výlet by sa dal definovať ako autovýlet, aj keď určité stúpanie tam je. No od parkoviska k hradu vás delí párminútová prechádzka, takže žiadna ťažká náročnosť to nebude. Výlet na Spišský hrad je vhodný pre všetky vekové kategórie, ideálny pre rodinky s deťmi, prípadne tých starších, ktorí túto pamiatku ešte nenavštívili, alebo si ju chcú zopakovať.  


Informácie o trase

Neďaleko Spišskej Novej Vsi sa nachádza menšia obec s názvom ako určeným pre výskyt hradu – Spišské Podhradie. Už názov tejto dedinky nám hovorí, že v jej okolí môžme hladať hrad. A hovorí správne. Spišský hrad je totiž umiestnený nad obcou a vedie k nemu nespočetne veľa smerových a informačných tabúľ. A práve tieto tabule vás dovedú na väčšie parkovisko pod hradom, ktorý je mimochodom vidieť už z diaľky. Od parkoviska to máte jednoduché, pár minút smerom hore a víta vás dominanta Spiša, víta vás Spišský hrad. Ako doplňujúce info uvedieme, že vstup na hrad je spoplatenený.

Vzdialenosť 365 m | Čas 0:15 hod | Stúpanie 41 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Spišský hrad patrí určite k dominantám Spiša. Jeho rozloha prevyšuje 4 hektáre a práve vďaka svojej rozlohe sa radí medzi najväčšie zrúcaninové hradné komplexy v strednej Európe. Dlhé roky bol práve Spišský hrad označovaný za najrozsiahlejší hrad na Slovensku, no dnes už vieme, že to tak ani zďaleka nie je. No napriek tomu sa Spišský hrad zapísal do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Vypína sa na travertínovej kope v nadmorskej výške 634 metrov nad morom a jeho kolmé múry majú výšku spolu so skalou 20 až 40 metrov. Práve toto z neho robylo strategické a nedobytné miesto.

Nazrime kus do histórie. Prirodzená strategická poloha tohto miesta už od dávnych čias priťahovala osadníkov. Podľa historických záznamov bolo práve toto miesto osídlené už od 5. storočia pred kristom a to pravdepodobne bez prerušenia až do výstavby hradu. Ten vznikol podľa záznamov na začiatku 12. storočia nášho letopočtu. O tom, že hrad vlastnilo veľa slávnych panovníkov a veľa silných a známych rodov asi nemusíme dlhšie písať. Vieme ale s určitosťou, že Spišský hrad ako jeden z mála hradov odolal ničivému mongolskému vpádu v roku 1241, rovnako ako mnohým ďalším povstaniam a vojnám. Zdalo by sa, že tento hrad bude nedobytný naveky. Avšak po povstaní Imricha Tokolyho a Františka Rákocziho ostala na hrade malá posádka cisárskeho vojska, ktorý hrad už len udržiavala. Tu prišiel začiatok konca nedobytného hradu, lebo malá posádka nedokázala udržiavať tak veľký hrad, a tak začal Spišský hrad pustnúť. Definitívny koniec prišiel v roku 1780, keď hrad zachvátil náhly požiar.

Dnes sa už miesto kedysi slávneho nedobytného hradu môžeme pozerať na zachovalú čiastočne zrekonštruovanú zrúcaninu, pričom vieme navštíviť horný hrad, stredný aj rozsiahle nádvorie. Uvíta vás aj hradná kaplnka, či vystavené historické predmety v rôznych častiach hradu. Spišský hrad je ideálne miesto na nenáročný výlet, ktoré je nabité históriou a zároveň sa môžete pokochať krásnymi výhľadmi do okolia.

Galéria

Last modified: 14. januára 2020

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *