Kaštieľ Betliar je nepochybne rarita na juhovýchodnom Slovensku, no nie len tu. Pýši sa mnohými prvenstvami, má neopísateľnú romantickú atmosféru a o návštevnosti ani nehovoríme.

Náročnosť a dĺžka trasy

Výlet na kaštiel Betliar môžeme kľudne nazvať autovýletom. Pred vstupom do kaštieľu je menšie parkovisko, odkiaľ vchádzate priamo do krásneho parku, pričom samotný kaštieľ je priamo pred vami. Tento výlet odporúčame všetkým milovníkom romantických zákutí a historických stavieb, či múzeí. Vhodný aj pre tých najmenších. 


Informácie o trase

Čo spomenúť ohľadom trasy? Obec Betliar sa nachádza asi 7 kilometrov od okresného mesta Rožňana a už z Rožňavy vás smerujú informačné tabule až k samotnému kaštieľu. Čo viac si priať? Ľahko dostupný výlet s očarujúcim prostredím a architektúrou. 

Vzdialenosť 0,3 km | Čas 0:15 hod | Stúpanie 10 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Na úvod si povieme, že kaštieľ v Betliari je najnavštevovanejší kaštieľ na celom juhovýchodnom Slovensku. Pochádza z konca 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného hradu Bebekovcov. V Betliari stál pôvodne hrad, ktorý tu postavil Štefan Andráši, pričom hrad bol opevnený a mal štyri rožné veže. Až v rokoch 1880 až 1886 získal kaštieľ dnešnú podobu, za ktorú vďačíme taktiež rodu Andrášiovcov. Zároveň s prestavbou hradu na kastieľ pribudol aj okolitý park.

Súčasťou parku je už neodmysliteľný rímsky vodopád, ktorý so svojou výškou 9 metrov je zároveň aj najvyšším umelým vodopádom na Slovensku. Taktiež mu patrí ďalšie prvenstvo, keďže je prvou romantickou stavbou na Slovensku.

Dnes v Betliari nájdete múzeum s expozíciami, nádherný park aj romantické zákutia. V interiéri by ste našli obrovské množstvo obrazov, ako aj neskutočne veľkú a zachovalú knižnicu s viac ako 15 000 zväzkami kníh. Pre fanúšikov seriálov pripomenieme, že práve tu sa natáčal slovenský historický seriál 1890, ktorý mal kriminálne zápletky.

Galéria

Last modified: 13. júna 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *