Nebavia vás klasické prehliadky jaskýň s nudnými sprievodcami, kde vás okríknu aj za to, že ste sa dotkli zábradlia? Chcete zažiť niečo nové a nezvyčajné? Tak práve pre vás je tu jaskyňa Zlá diera.

Náročnosť a dĺžka trasy

O náročnosti by som moc nehovoril. Nedá sa zaparkovať priamo pred jaskyňou, ak ju chcete vidieť, budete si musieť odšliapať pár metrov. Začiatok je stúpanie, ale potom už len príjemná prechádzka vybudovaným chodníkom v lese. Nič náročné, zvládne to hravo aj malé dieťa, prípadne senior.


Informácie o trase

Dôležitým faktorom je nájsť na mape obec Lipovce. Tá sa nachádza približne 30 kilometrov od Prešova. Vzhľadom na pokročilú dobu a využívanie navigácie by to nemal byť problém. Medzi obcou Lipovce a Lačnov si všimnete menšie parkovisko pri smerovníku. Práve tu je dobré nechať auto a vybrať sa pešo po lúke smerom do lesa. Cesta síce nie je značená turistickými značkami, ale nedá sa pomýliť. Takže pár minúť hore a potom pokračujete lesnou cestičkou až k samotnej jaskyni. Necelá pol hodinka a zbadáte domček v lese, ktorý vám oznamuje, že ste na mieste. Neodporúčame zadávať do navigácie priamo jaskyňu, objekt je trošku zle zameraný a zbytočne by ste blúdili.

Vzdialenosť 925 m | Čas 00:25 hod | Stúpanie 88 m | Klesanie 67 m

Zaujímavosti

Začneme trošku nezvyčajne – určite ste už boli na prehliadkach jaskýň, sprievodcovia hovorili nudným hlasom, všetko vám zakazovali, vstupné bolo predražené a vy ste si povedali, že jaskyňu už radšej ani nenavštívite. Ale práve v tejto jaskyni sa s ničím takýmto nestretnete. Túto jaskyňu nespravuje Správa slovenských jaskýň, a práve preto je odlišná od všetkých ostatných. Nadštandardné služby, skvelý sprievodcovský tím a k tomu všetkému nezabudnuteľný pocit objavovania jaskyne. V prípade časového priestoru hra na gitaru, príhody zo života pravého jaskyniara a horúci kúpeľ pod hviezdami. Toto všetko a oveľa viac môžete zažiť na jednom mieste – v jaskyni Zlá diera.

Jaskyňa Zlá diera je jedinou sprístupnenou jaskyňou na území Prešovského okresu. Domáci ju prezývajú Zla džura, podľa miestneho dialektu. Prečo je ale jej návšteva neopakovateľná? V prvom rade si povedzme, že sa jedná o neosvetlenú jaskyňu, takže žiadne elektrické lampy vnútri nečakajte. A tu je práve tá podstata – dostanete kombinézu, helmu a karbidovú lampu do ruky a idete. Zažijete pocit aspoň trošku ako pravý jaskyniar. Program prehliadky vám prezrádzať nebudeme, vždy sa trošku zmení, aby aj opakované návštevy neboli stereotypom.

Základná trasa trvá približne 50 minút a je vhodná pre všetky vekové kategórie. Je sprístupnená od roku 1999 a navštíviť ju môžete denne od 1. apríla do 15. novembra. Skúsený jaskyniar Rudolf Košč (prípadne jeho kolegovia) vám vysvetlí dejiny jaskyne, súčasný stav a prevedie vás jej útrobami. V prípade záujmu je vždy dobré telefonicky overiť možnosti prehliadky, v prípade väčších skupín je to skôr nutnosť. Asi je ešte vhodné dodať, že v zimnom období tu nachádza svoje útočisko 12 druhov netopierov.

A prečo ten názov Zlá diera? My odpoveď vieme a vy by ste sa tam mali ísť pozrieť a opýtať. Tento zážitok rozhodne stojí za to!

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

One Response to " Jaskyňa Zlá diera "

  1. Ema píše:

    Skvelý zážitok,rozhodne odporúčam navštíviť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *