Jaskyňa Seegrotte je neuveriteľne krásne miesto s mnohými kuriozitami v jednom. Spomenieme, že v jaskyni sa nachádza najväčšie podzemné jazero v Európe. A to všetko na skok od vás!

Náročnosť a dĺžka trasy

V tomto prípade je tu dlhší popis úplne zbytočný. Ak sa vám podarí zaparkovať pred jaskyňou, delí vás od vstupu len pár krokov. Takže žiadne dlhšie kráčanie, žiadna hodinová prechádzka tu nebude. Ak sa na to ale pozrieme z hľadiska bezpečnosti, menšie deti by ste mali v jaskyni aspoň trošku strážiť, tak isto vyšší ľudia môžu mať v niektorých častiach jaskyne problém, aby si neudreli hlavu o vrchnú stenu jaskyne. Každopádne verím, že to hravo zvládnete, lebo prehliadka jaskyne Seegrotte je skutočne nenáročná a trvá slabšiu hodinku.


Informácie o trase

Toto je jeden z výletov, kde sa zíde vlastný dopravný prostriedok. Ono hromadnou dopravou sa tam síce dostanete, ale tie prestupy sú viac ako náročné a komolikované. Sústreďme sa teda na vlastné auto. Pod Viedňou sa nachádza viacero menších mestečiek, medzi ktorými môžme nájsť aj Hinterbrühl. Ak ste už náhodou výletovali do Rakúska pomocou našich tipov, možno vám napovieme, že je to dedinka hneď vedľa Mödlingu, kde môžete nájsť zrúcaninu hradu alebo ferratu. A práve neďaleko týchto krásnych zákutí sa nachádza aj samotná jaskyňa Seegrotte. Priamo pred vstupom do jaskyne je vybudované menšie parkovisko, takže ak budete mať šťastie, zaparkujete na pár krokov od vstupu.

Vzdialenosť 0,1 km | Čas 0:05 hod | Stúpanie 0 m | Klesanie 3 m

Zaujímavosti

Zaujímavosti? Veď táto jaskyňa s jazerom Seegrotte je zaujímavosť sama o sebe! Dobre, ale uvedieme to na pravú mieru. Pôvodne to bol skôr podzemný lom, ktorý využívali na ťažbu sadrovca. Všetko išlo dobre, až v roku 1912 urobili jeden nešťastný odstrel kameňa, kvôli ktorému celé podzemie zaplavila voda. Podľa historických záznamov do priestorov vtedajšieho lomu natieklo okolo 20 miliónov litrov vody. Lom uzavreli a na niekoľko dlhých rokov bol uzavretý. Kto by to bol povedal, že jedna nešťastná udalosť vytvorí jednu z najnavštevovanejších pamiatok v okolí Viedne? Ako sme ale spomenuli, lom bol uzavretý. Až v 30-tych rokoch minulého storočia prišiel zahraničný tím výskumníkov, ktorý sa rozhodol zvyšky lomu preskúmať. Prišli na to, že by tu mohli vybudovať zaujímavý objekt pre návštevníkov. A tak sa aj stalo a jaskyňa Seegrotte funguje od tohto obdobia až do dnešného dňa skoro nepretržite. Jedinou prestávkou bola druhá svetová vojna.

Spomenuli sme druhú svetovú vojnu. Počas vpádu nacistických vojsk na územie Rakúska hľadali nacisti pokojné a kľudné priestory, kde by mohli vyrábať vojenské lietadlá. A bola to práve jaskyňa Seegrotte, ktorá im poskytovala dostatočný kľud a pokoj, lebo ich prakticky odizolovala od okolného sveta vonku. Teraz už vieme, že práve v jaskyni Seegrotte sa vyrábali aj prvé stíhačky s tryskovým pohonom. V jaskyni bola vybudovaná továrenská linka a pracovalo tu okolo 2000 zamestnancov. Našťastie táto epocha skončila ukončením vojny a priestory boli zas sprístupnené verejnosti.

Pri prehliadne si všimnete hneď dve podzemné jazerá. To prvé je označované ako Modré jazero a nachádza sa vo vrchnej časti jaskyne. Jeho hĺbka je sotva tri metre a preto je označované ako malé jazero. Podzemné jazero na nižšom poschodí je ale už iný kaliber. Plocha tohto podzemného jazera sa tiahne v šírke 60 metrov a hĺbka v najhlbšom bode dosahuje krásnych 12 metrov. A práve tieto hodnoty z neho robia najväčšie podzemné jazero v Európe. Ako zaujímavosť navyše uvedieme, že do tohto jazera tečie voda z troch prameňov a nemá žiadny odtok. Práve preto sa musí z jazera Seegrotte každú noc odčerpať neuveriteľných 60 tisíc litrov vody, inak by bol celý ten priestor zaplavený.

Stále vám nestačilo? Tak spomenieme, že v priestoroch jaskyne Seegrotte sa nakrúcali napríklad aj Traja mušketieri, a do podzemných priestorov zavítali aj také mená ako Charlie Sheen alebo Chris O’Donnell.

Čo sa týka vstupu samotného, tak jaskyňa Seegrotte je otvorená celoročne, avšak má svoju hlavnú sezónu. Tá trvá od apríla do konca októbra a počas tejto doby je možné jaskyňu navštíviť denno-denne v čase od 9 do 17tej hodiny. Ale pozor, posledný vstup do jaskyne je možný o 16:15. Prehliadka jaskyne trvá niečo pod hodinku. A vstupne? Aktuálne sa hýbe vo výške 12 eur pre dospelú osobu. Návšteva tejto jaskyne ale za tú cenu proste stojí.

Galéria

Last modified: 9. apríla 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *