Ferrata Mödlinger

3329

Ferrata Mödlinger

FerratyRakúskoStredné

Ferrata Mödlinger je príjemnou skalnou cestou pre začiatočných lezcov, prípadne deti. Skala ponúka okružnú trasu okolo obce Mödling a prináša krásne výhľady spojené s nenáročným lezením.

Náročnosť a dĺžka trasy

Nástup na túto lezeckú skalku určenú prevažne pre začiatočníkov je pomerne rýchly, čo je jeho výhodou. Ferrata Mödlinger nám prináša náročnejšie aj nenáročné úseky, ktoré vás prevedú celým skalným masívom dookola tohto mestečka. Ale nebojte sa, aj tie náročnejšie úseky sú s ohľadom na iné skaly a ferraty naozaj jednoduché a dajú sa hravo prekonať. V prípade starších detí so základnými lezeckými skúsenosťami je toto dokonalá trasa, kde sa vybláznia do sýtosti.


Informácie o trase

Ako sa dostať na túto ľahkú trasu? Ono to nie je vôbec náročné, keďže samotná ferrata je aj v google mapách, tie ale môžu občas trošku klamať. Dôležité je nájsť mestečko Mödling, ktoré sa nachádza pod Viedňou. V tomto krásnom rakúskom meste si všimnete už hore na skalách rôzne zrúcaniny. Ak sa držíte stále po hlavnej ceste, narazíte na menšie ihrisko pre deti, nad ktorým už vidíte skalný útes. Zaparkujte, kde vám to len vyhovuje a vydajte sa asfaltovou cestičkou medzi hlavnou cestou a lesom. O chvíľku prídete do akéhosi parku, kde už z diaľky vidíte skalnú stenu. Mimochodom, ak by ste stále nevedeli kade, nasledujte ľudí s horolezeckou výbavou, v tejto lokalite je ich vďaka tejto skalke neúrekom.

Náročnosť B/C | Čas ferraty 1:20 hod | Prevýšenie 85 m

Zaujímavosti

Ferrata Mödlinger je krásnou ferratkou pre začiatočníkov. Ponúka technicky náročnejšie úseky, ako aj ľahké prechádzky po teréne a hlavne ponúka neskutočný výhľad na okolité mestečko Mödling. Túto lezeckú chuťovku môžete nájsť aj pod označením Robert Karpfen Klettersteig, pričom Klettersteig je označenie ferrát po nemecky. Náročnosť je síce udávaná ako B/C, no Cčkový úsek vás čaká asi len prvý pár metrov a následne už je to len vy, skaly a výhľad. Táto zaistená lezecká trasa, alebo teda ferrata bola vybudovaná už v roku 2000 a prevedie vás cez skalné štrbiny, hrebene, lanový most a zakončí to peknou skalnou bariérou. Pri ceste dole sa ešte viete pokojne zastaviť na zrúcanine hradu Mödling a vychutnať si aj túto pamiatku.

Aj keď vám to asi nemusíme moc vysvetľovať, dáme si ešte krátky pokec o tom, čo sú to vlastne tie ferraty. Ferrata alebo aj Via Ferrata, prípadne nemecky Klettersteig je vlastne lezecká trasa, ktorá je zaistená oceľovým lanom. Lezec sa istí pomocou tlmiču pádov a samozrejme horolezeckého sedáku. Na rozdiel od klasického lezenia, v tomto prípade sa nelezie priamo hore, ale poväčšine šikmo po skale. V preklade to znamená, že ferraty sú vytvorené aby ľudí zabavili a miestami aj vyskúšali ich technické znalosti a ich cieľom nie je ísť priamo hore. Väčšina lezeckých ferrát sú jednosmerné, takže neriskujte pohyb opačným smerom a taktiež nezabúdajte na povinnú výbavu, ktorou je vždy dobrá obuv, sedák, tlmič pádov, prilba a dobré rukavice.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *