Navštívte s nami zrúcaninu hradu Mödling, navštívte kúsok histórie. Necelú hodinku a pol od Bratislavy, pol hodinku od Viedne sa nachádza starobylý hrad z 11. storočia.

Náročnosť a dĺžka trasy

Aj keď je akýmsi nepísaným pravidlom, že na hrad sa ide do ťažkého a náročného kopca, v tomto prípade tomu tak nie je. Zrúcanina Mödling je ľahko dostupná, ale áno, prechádzka tam bude. Ale vôbec nie desivá – slabá pol hodinka a ste na hrade. Navyše terén je príjemný, lesná cesta upravená a okolité lesy a parky ponúkajú krásu tunajšej prírody. Tento výlet je ako stvorený pre rodinky s deťmi, prípadne ľudí, čo nemajú radi veľké a náročné turistiky, ale radi sa niekde prejdú a spoznajú niečo nové. To je hrad Mödling.


Informácie o trase

Mödling je mestečko, ktoré leží kúsok od Viedne. Nachádza sa približne hodinku až hodinku a pol od Bratislavy, takže to nie je ďaleký výlet. Je dobré však zvoliť vlastný dopravný prostriedok a ten zaparkujte na vybudovaných parkoviskách pri hlavnej ceste, alebo stánku s kebabom. Zrúcaninu hradu môžete vidieť už pri vchádzaní do samotného mesta, ale pozor – zrúcanín na okolo je asi päť a vy chcete tú hlavnú. Preto sa vyberieme po červenej turistickej značke, ktorá nás prevedie blízkym parkom, až postupne prejdeme na lesnú cestu a začneme mierne stúpať. Výstup na tento starobylý hrad nie je náročný, takže o chvíľku ste hravo pri ňom.

Vzdialenosť 867 m | Čas 00:25 hod | Stúpanie 96 m | Klesanie 9 m

Zaujímavosti

Zrúcanina hradu Mödling sa nachádza niekoľko kilometrov juhozápadne od Viedne. Tento hrad sa nikdy priamo žiadnych bojov nezúčastnil, jeho majitelia sa do okolitých bojov a vojen nikdy nezapájali. Venovali sa skôr zbierke umenia a rozvíjaniu tohto smeru. V hrade nájdeme zvyšky kaplnky, ktorá bola zasvätená svätému Pankrácovi.

Čo sa histórie týka, hrad postavil už v 11. storočí Jindrich I. z Mödlingu. V roku 1556 do neho nešťastne zasiahol blesk a skoro celý hrad do tla vyhorel. Pokusy o obnovu hradu neboli a tak sa z hradu postupne stávala zrúcanina, ktorú môžete vidieť v súčasnosti. A práve z dôvodu, že zrúcaninu Mödling vyhľadávajú turisti bola čiastočne skromne opravená, aby nedošlo k ďalším poškodeniam. Tým však obnova hradu Mödling končí a v budúcnosti tomu inak ani nebude.

Dnes však môžete vidieť zrekonštruované niektoré obvodové múry, čakajú vás tu lavičky a informačné tabule, ktoré sú samozrejme v nemčine. Zrúcanina hradu Mödling je vyhľadávaným miestom na krátky výlet pre rodinky s deťmi, je to akési spojenie príjemnej prechádzky s nádychom histórie. Ak teda neviete kam na výlet, určite sa tu niekedy zastavte.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *