Povesťou opradená stratená jaskyňa uprostred lesa láka bádateľov zo šíreho okolia. Nevedie k nej žiadna oficiálna cesta. Nájdete ju aj vy?

Náročnosť a dĺžka trasy

K jaskyni sa dá dostať do pol hodinky kľudným krokom. Samozrejme je tam nejaké to stúpanie, ale nič neznesiteľné, čo by nezvládli aj deti. Len by som ešte upozornil, že táto trasa nie je po vyznačenom turistickom chodníčku a lesná cestička sa tiež časom stratí, takže sa pripravte na čistý lesný terén.


Informácie o trase

No a tu to bude trošku náročnejšie. Nemyslím kondične, ale orientačne. Vzhľadom na to že k jaskyni nevedie žiadna oficiálna turistická značka a vyšliapaný chodníček sa objavuje len raz za čas, budeme trošku improvizovať. Cestou z obce Divín smerom na Tuhár natrafíte na menší most. Spoznáte ho hlavne podľa zábradlia na oboch stranách. Kúsok pred ním je lesná cestička do hory. Vyberte sa ňou a po nejakých 200 metroch odbočte strmhlav vľavo. A teraz to kúzlo – hľadáte približne štyri metre vysoké skalné bralo, ono sú tam vlastne dve vedľa seba. Vzhľadom na to, že okrem stromov tam sú snáď len tieto dve skalné bralá, nemali by ste ich minúť. Našli ste? Tak teraz si obehnite tú skalu na pravej strane a hľa jaskyňa.

Zaujímavosti

Jaskyňa Mara medvedia sa nachádza kúsok od Divínskeho hradu na vápencovom kopci Dúpa. Táto jaskyňa je verejne prístupná, avšak musím upozorniť, že je zákonom chránená od roku 1994. Tvorí ju 12 a pol metra dlhá chodba, ktorá sa zvažuje šikmo dole. Jej výzdoba vás možno až tak nezaujme, ale aj tu sa dajú ešte spozorovať stopy po stalaktitoch a drobné odtlačky živočíchov. Z histórie vieme, že jaskyňa vznikla v mladších štvrtohorách. Taktiež sa v nej našli stopy keramiky z mladšej doby bronzovej. Aj keď táto jaskyňa nepatrí medzi slovenské skvosty (máme tu aj krajšie jaskyne), jej návštevu určite odporúčame drobným bádateľom a dobrodruhom.

Keďže k obci Divín a jej blízkemu okoliu sa viaže pomerne veľa povestí, jedna hovorí aj o tejto jaskyni. Povesť hovorí o dievčati menom Mara, ktoré matka kojila celých šesť rokov. Matka sa po čase spamätala a mladé dievča od kojenia odstavila. To si ale na teplé mlieko tak zvyklo, že začalo vyhľadávať ovce a kozy a napájať sa u nich. Časom vyrástla a otehotnela, avšak mimo manželstva. Nenarodené dieťa nešťastnou nehodou ani neprišlo na svet a tak Mara začala premýšľať, čo so svojim materským mliekom. Išla tak po lese, našla malé medvieďa v jaskyni a začala ho kojiť. Robievala to pravidelne, až kým ju nepristihli miestni poľovníci. Zahanbená Mara bola všetkým na posmech a jaskyňu pomenovali po nej.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *