Keď nemáte plány na slnečnú nedeľu, odporúčame prechádzku Devínskou Kobylou na Sandberg. Príjemná nenáročná trasa vhodná pre každého s množstvom pekných výhľadov a prekvapení.

Náročnosť a dĺžka trasy

Nenáročná kratšia prechádzka po Bratislave padne vhod v akýchkoľvek podmienkach. Táto krátka a pomerne nenáročná trasa vás prevedie Devínskou Kobylou. Je vhodná pre menej zdatných, seniorov aj najmenších, ktorí si cestou užijú rôzne prekvapenia. Na začiatku trošku zapotí, ale potom je to príjemná lesná cestička s krásnymi výhľadmi.


Informácie o trase

Naša dnešná prechádzka začína pri zrúcanine hradu Devín. Nájsť modrú turistickú značku je možno trošku obtiažnejšie, ale pevne verím, že to zvládnete. Našli ste? Vynikajúco, tak sledujte ako vás postupne modrá značka prevedie časťou obce Devín. Asfaltová cesta odbočí vpravo a začne stúpať medzi domy. Cesta medzi domy má síce názov Hadia cesta ale je to hlavne kvôli jej kľukatosti. Postupne vás dovedie na lesnú odbočku a začne tá krajšia časť výletu. Všimnite si po ľavej strane ten výhľad na časť Bratislavy rozprestierajúcej sa pod vami. Naše kroky vedú striedavo lesom a čistinkami s výhľadom, ktorý ale časom zmizne. Tu sa začne odkrývať skalný masív Devínskej kobyly na pravej strane. S trochou šťastia stretnete kozičky pri altánku, ktorý ponúka možnosť odpočinku alebo pikniku s rodinou. Ak ste zobrali na výlet aj najmenších urobili ste dobre – o chvíľku totiž stretnú nadrozmerne veľké chrobáky a naučia sa niečo o živote hmyzu v tejto lokalite. Naša cesta pokračuje hore-dole zákutiami Devínskej kobyly až po samotný Sandberg, o ktorom sa viac dočítate v ďalšom článku. Tu dnešný výlet končí, ale môžete ho predĺžiť cestou naspäť po žltej turistickej značke, prípadne pomotaním sa po Devínskej novej vsi.

Vzdialenosť 3,4 km | Čas 1:30 hod | Stúpanie 304 m | Klesanie 235 m

Zaujímavosti

Devínska Kobyla je známa asi všetkým výletníkom z okolia Bratislavy, možno aj ďalej. Rozprestiera sa medzi tromi časťami samotného hlavného mesta – Devínom, Devínskou Novou Vsou a Dúbravkou. Na tunajšie pomery je jej najvyšší bod v nadmorskej výške 514 metrov, čo nie je vzhľadom na malý počet kopcov v okolí vôbec zlé. Jej západný svah je od roku 1964 vyhlásený za chránenú prírodnú rezerváciu a práve týmto svahom vedie naša cesta. Devínska Kobyla je napriek neveľkej rozlohe pomerne často navštevovaná rodinkami a výletníkmi a to hlavne vďaka svojej špecifickej faune a flóre. Taktiež ponúka pár nádherných výhľadov na časti hlavného mesta, ktoré sa rozprestierajú priamo pod vami.

Ako príjemný nedeľný výlet s rodinkou môžme prechádzkou Devínskou Kobylou rozhodne odporučiť. Určite sa jej netreba vyhýbať, prišli by ste o veľa.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *